Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Poczta Polska chce stawiać paczkomaty
Poczta Polska chce stawiać paczkomaty
  • News
  • Posted

Poczta Polska chce stawiać paczkomaty

Rzeczpospolita informuje, że Poczta Polska chce wejść w biznes paczkomatowy. Plany państwowego giganta są ambitne. W przyszłym roku Poczta chce mieć już tysiąc takich punktów.

Rynek paczek w Polsce rośnie. W 2018 roku jego wartość szacowana była już na 460 milionów złotych, podczas gdy rok wcześniej to 396 milionów. Dla porównania w 2013 roku rynek ten wyceniany był na 244 miliony złotych (dane wg PwC, Sendit, Gemius). Liderem rynku paczkomatów w naszym kraju jest InPost, który może pochwalić się siecią 4800 takich punktów. Poczta Polska także chciałaby uszczknąć kawałka tego tortu i, jak wynika z ustaleń Rzeczpospolitej, państwowy gigant negocjuje już umowę z firmą SwipBox, duńskim producentem paczkomatów.

Poczta chciałaby już pod koniec tego roku pochwalić się 200 punktami z paczkomatami, miały by znaleźć się one najpierw w sklepach Biedronka. Kolejnym krokiem ma być mariaż z Allegro, przy udziale Orlenu. Paczki z logo największego serwisu aukcyjnego w kraju miały by stanąć na stacjach z orłem w logo. W roku 2020 Poczta planuje łącznie uruchomienie, co najmniej, tysiąca takich maszyn.

Paczkomat to obecnie jedna z najwygodniejszych metod wysyłania i odbierania przesyłek. Można to robić o każdej porze dnia i nocy, urządzenia są dobrze rozlokowane, a współpraca InPostu z Allegro pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów obsługi wysyłek dla osób handlujących w tym serwisie. Z kolei Poczta Polska znalazła się ostatnio w ostrym ogniu krytyki po aktualizacji swojego cennika. Dla przykładu najmniejszy format przesyłki poleconej priorytetowej to obecnie opłata w wysokości 8 złotych i 40 groszy. Priorytetowa paczka pocztowa o najmniejszym gabarycie i wadze do 1 kg to aż 14 złotych.