Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pierwsze półrocze 2020 w e-Administracji

Przez ostatnie sześć miesięcy każdego dnia Polacy zakładali 14 tysięcy profili zaufanych, informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie usługami e-administracji. Jednak ostatnie półrocze jest rekordowe. Polacy dziennie zakładali średnio 14 tysięcy profili zaufanych.

Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku

- podaje Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Urzędowe sprawy, które możesz załatwić przez Internet

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Profil zaufany możesz także założyć online lub poprzez wizytę w punkcie potwierdzającym.

Inna e-usługa, którą liczymy w setkach tysięcy, to pismo ogólne. Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy, bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618988 pism ogólnych. Świetnie radzi też sobie jedna z najnowszych e-usług, umożliwiająca zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu. Jej ulepszoną wersję opublikowano 15 stycznia tego roku. Od tego czasu do końca czerwca skorzystano z niej 247946 razy. Co oznacza średnią dzienną na poziomie 1362 zgłoszeń.

147732 osoby w ostatnim półroczu złożyły online wniosek o nowy dowód osobisty. W tym przypadku – najlepszym miesiącem był czerwiec, kiedy z tej e-usługi skorzystało 32744 Polaków. Miesiąc wcześniej – w maju – 31576 osób. Najmniej elektronicznych wniosków o dowód złożono w lutym. Wtedy zrobiło to 15634 osoby. Przez internet nie tylko możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, ale i zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Z tej możliwości od początku stycznia do końca czerwca skorzystało 19469 Polaków. Najwięcej w czerwcu – 4120. Jeśli jesteśmy już przy dokumentach, to teraz czas na odpisy aktów stanu cywilnego. Przez ostatnie sześć miesięcy Polacy 77419 razy wnioskowali online o odpisy tych dokumentów.

Przez internet coraz chętniej również meldujemy się i wymeldowujemy. Zainteresowanie tą usługą stale rośnie. W styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już 22438 razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy online meldowali się i wymeldowywali 84 654 razy.

To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności. Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe .