Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

A teraz satelity w kosmos będzie wysyłał Amazon

Federalna Komisja Komunikacji USA wyraziła zgodę na umieszczenie przez Amazon ponad 3 tysięcy satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Amazon planuje umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej 3236 satelitów w celu udostępnienia połączeń sieciowych w trudno dostępnych pod tym względem obszarach Stanów Zjednoczonych. Projekt Kuiper, bo taką przyjęło nazwę to przedsięwzięcie, otrzymał już zielone światło od Federalnej Komisji Komunikacji.

Szacowany koszt całego projektu to 10 miliardów dolarów. Satelity Amazona umieszczone mają zostać na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości pomiędzy 590 a 630 kilometrem nad powierzchnią ziemi (operować mają na trzech przedziałach częstotliwości: 17.7-18.6GHz kosmos - Ziemia, 18.8-20.2GHz kosmos - Ziemia, oraz 27.5-30.0 GHz Ziemia - kosmos). Dostarczane będą tam w pięciu transzach, z czego pierwsza liczyć ma 578 sztuk. Na razie nie jest jednak znana data realizacji pierwszej fazy. Wiadomo tylko, że datą graniczną dla dostarczenia połowy satelitów jest 30 czerwca 2026 roku, a cały projekt powinien się zakończyć przed 30 lipca 2029 roku. Nie są również na chwilę obecną znane plany Amazona co do tego, jak satelity zostaną umieszczone na orbicie i czy firma Jeffa Bezosa wykorzysta do tego celu założone także przez niego w 2000 roku przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego Blue Origin.

Amazon to nie jedyna prywatna firma, która chce lub już umieszcza na orbicie swoje satelity komunikacyjne. Starlink, to sieć satelitów budowana przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX. Docelowo ma liczyć 12 tysięcy sztuk. SpaceX chce w ten sposób zapewnić globalną dostępność do Internetu. Kalifornijska firma, założona przez Elona Muska, już w tej chwili jest największym komercyjnym posiadaczem satelitów na orbicie. Podobne plany miała założona w roku 2012 firma OneWeb. Planowane było umieszczenie na orbicie 650 satelitów. Pierwsze sześć OneWeb oraz Airbus, z którym spółka związała się na zasadzie joint venture w 2015 roku, wystrzelone zostały pod koniec lutego 2019 roku. Druga partia, licząca 34 satelity, została wystrzelona w lutym 2020 roku. Całe przedsięwzięcie miało zakończyć się w 2021, ale tuż po wystrzeleniu drugiej transzy satelitów pojawiły się informacje o zapaści w OneWeb. W zaledwie sześć dni dni po drugim wyniesieniu na orbitę satelitów spółka ogłosiła upadłość. Na początku lipca brytyjski rząd, wespół z indyjskim Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów rozpoczął przejęcie części udziałów w spółce OneWeb.