Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Piloci LPR dostaną noktowizory
Piloci LPR dostaną noktowizory

Piloci LPR dostaną noktowizory

Piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyposażeni zostaną w noktowizory.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podczas nocnych akcji będzie korzystało z noktowizorów. Mają je już na wyposażeniu piloci z Warszawy i Krakowa, kolejno otrzymają je ich koledzy z Wrocławia i Gdańska, a docelowo wyposażenie takie ma trafić do jednostek LPR w całej Polsce. Dzięki takiemu wyposażeniu, nawet w bardzo trudnych warunkach, jeśli chodzi o oświetlenie, pilot jest w stanie rozpoznać na jakim terenie przyjdzie mu lądować - powiedział mjr Marcin Gancarczyk Faktom TVN. Wojskowi piloci podobnego sprzętu używają już od lat. Niebagatelnym atutem wykorzystania tego typu sprzętu w nocy jest również skrócenie czasu startu, który wynosi nawet do 15 minut, w porównaniu do trzech minut startu z pełną widocznością w ciągu dnia.

Źródło: wikipedia

Jak działa noktowizor? 

Głównym elementem umożliwiającym działanie noktowizora jest wzmacniacz obrazu, czyli rodzaj lampy elektronowej, której zadaniem jest zamiana pojedynczych fotonów wpadających do wnętrza lampy przez obiektyw na lawinę elektronów kierowanych potem na ekran i wzbudzających na nim świecenie odtwarzające obraz widziany przez obiektyw. Do działania noktowizora wystarczy tzw. światło cząstkowe, czyli te pochodzące z gwiazd i księżyca na nocnym niebie.

Nowoczesne noktowizory wyposażone są w sterowanie elektroniczne stopnia wzmocnienia oraz funkcje automatycznego odcięcia zasilania w razie nagłego wzrostu poziomu oświetlenia. Będące obecnie w fazie prototypów noktowizory 4. generacji są tak naprawdę już szóstą generacją tego sprzętu - rozróżniamy generacje 1, CORE, 2, 2+, 3 i 4. Największy przeskok technologiczny nastąpił w 2. generacji dzięki zastosowaniu dodatkowej płytki MPC pomiędzy fotokadą a tubusem. Efektem tego działania jest zwiększone wzmocnienie światła nawet do 50 tysięcy razy, a co za tym idzie, obraz jest znacznie jaśniejszy i bardziej szczegółowy ze znacznie zredukowaną ilością szumów. Generacja dedykowana do profesjonalnego wykorzystania. Na rynku cywilnym dostępne są noktowizory do generacji 2+.