Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Pierwsze, oficjalne informacje na temat PlayStation 5
Pierwsze, oficjalne informacje na temat PlayStation 5
  • Gry
  • Posted

Pierwsze, oficjalne informacje na temat PlayStation 5

Pierwszą i najważniejszą informacją dotyczącą nowej generacji konsoli od Sony jest taka, że nie pojawi się ona na rynku jeszcze w 2019 roku.

Serwis Wired opublikował dziś tekst, który przybliża nieco to, z czym będziemy mieć do czynienia przy okazji premiery nowej konsoli od Sony. W tym momencie nie wiadomo nawet, czy konsola będzie nosiła nazwę PlayStation 5, czy też będzie to jakaś inna nazwa. Mark Cerny z Sony, jeden z głównym architektów PS4, cytowany przez Wired, o nowym sprzęcie mówi next-gen console. Jedno jest natomiast pewne. Nowe PlayStation nie będzie miało premiery w 2019 roku.

Jeśli natomiast chodzi o informacje dotyczące sprzętu to PS5 będzie wyposażone w dysk SSD. Oznacza to znaczne przyśpieszenie wczytywania danych. Dziennikarze Wired, którzy byli obecni w siedzibie Sony w Foster City mieli okazję przyjrzeć się, jak znaczne będzie to przyśpieszenie. Cerny pokazał im to bowiem na przykładzie gry Spiderman. Scena, która na PS4 Pro trwała około 15 sekund, na prototypowym sprzęcie miała trwać zaledwie 0,8 sekundy. To robi wrażenie.

Sercem nowej konsoli ma być chip AMD oparty na procesorach Ryzen 3. generacji (8 rdzeni w technologii 7nm Zen 2). Nowe GPU konsoli pochodzić ma z rodziny Radeon Navi i obsługiwać technologię ray tracing. Szczególnie podrasowany ma zostać także dźwięk. Gracz ma otrzymać wrażenie dźwięku pochodzącego z wydarzeń odbywających się za nim, nad nim i z boków. Najbardziej cieśzącą graczy informacją jest także ta, że nowa konsola Sony ma być wstecznie kompatybilna z PS4.

Ray tracing to technika generowania fotorealistycznych obrazów scen trójwymiarowych opierająca się na analizowaniu tylko tych promieni światła, które trafiają bezpośrednio do obserwatora. W rekursywnym śledzeniu promieni bada się dodatkowo promienie odbite, zwierciadlane oraz załamane. Ponadto umożliwia łatwą realizację CSG, a także wizualizację idealnych, opisywanych formułami matematycznymi obiektów. 

Dla usystematyzowania dodajmy, że PS4 zadebiutowało w 2013 roku, siedem lat po premierze swojego poprzednika PlayStation 3. Mimo, że oficjalna data premiery next-gen console nie została podana to logicznym jednak wydaje się być to rok 2020.