Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Google wypłaca miliony swoim łowcom błędów
Google wypłaca miliony swoim łowcom błędów
  • Gry
  • Opublikowano

Google wypłaca miliony swoim łowcom błędów

W 2019 roku Google podwoiło kwotę, którą kiedykolwiek wydało na opłacenie łowców błędów. Dla amerykańskiego przedsiębiorstwa pracuje 461 płatnych badaczy.

Bug bounty to program oferowany przez wiele organizacji działających w branży internetowej czy oprogramowania. Oferuje opłacanie badaczy w zamian za znajdowanie błędów w swoich systemach. Ma ich to zachęcić do etycznego wykorzystywania swoich możliwości i wiedzy. Pokusa odsprzedaży takich znalezisk na czarnym rynku jest bowiem spora. Dla Google, według najnowszego raportu, pracuje obecnie 461 płatnych badaczy, a największa pojedyncza finansowa gratyfikacja w 2019 roku opiewa na kwotę 201 tysięcy dolarów.

Łącznie w całym ubiegłym roku Google wypłaciło w ramach bug bounty dwa razy więcej, niż w innych, rekordowych dwunastu miesiącach od momentu uruchomienia programu. Było to aż 6,5 miliona dolarów. Jednocześnie badacze wykazują się także sporym sercem. Z przyznanych kwot ponad pół miliona dolarów (507 tysięcy) zostało potem przekazanych na cele charytatywne i to także jest więcej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Google w ostatnim roku mocno postawiło na rozwój swojego VRP (Vurnelability Reward Program) podnosząc bazową, maksymalną kwotę nagrody z 5 do 15 tysięcy dolarów oraz kwoty za wysokiej jakości raporty z 15 do 30 tysięcy dolarów.

Od 2010 roku Google obejmuje programem VRP także system Android oraz przeglądarkę Chrome. Firma z Mountain View pokrywa także koszty wykrycia błędów w niektórych bardzo popularnych aplikacjach w Google Play, pomimo tego, że ich autorzy nie są bezpośrednio związani z Google. Programem jest objęta każda aplikacja znajdująca się w sklepie Play, która dochodzi do poziomu 100 milionów pobrań. W drugiej połowie zeszłego roku na nagrody tylko z tą częścią programu związanymi wydano 650 tysięcy dolarów.