Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1981: Premiera gry Donkey Kong, czyli urodziny Mario

Michał Miśko
Opublikowano

9 lipca1981 roku premierę miała gra Donkey Kong.

Na początku lat 80. ubiegłego wieku Nintendo (powstałe w 1888) bezskutecznie próbowało uzyskać prawa licencyjne do postaci Popey'a. Japończycy na bazie rywalizacji marynarza o dobrym sercu z Bluto stworzyli więc własne postaci, nazywając je Donkey Kong i Jumpman. Donkey Kong, który był głównym przeciwnikiem w grze, był gorylem. Gracz wcielał się z kolei w postać Jumpmana. Wkrótce jednak zmieniono jego imię na Mario. Postać ta stała się tak popularna, że Nintendo postanowiło użyć go w innych swoich grach.

Donkey Kong z kolei okazał się tak podobny do King Konga, że nie spodobało się to Universal Studios i wytoczyli Japończykom proces o naruszenie praw autorskich. Sąd uznał rację Nintendo, którego przedstawiciele twierdzili, że Kong to w Japonii popularne, żargonowe określenie na goryla. Ostatecznie gra okazała się tak dużym sukcesem, że uczyniła z firmy z Kioto jednego z lidera rynku gier wideo.

Dziś w grę Doneky Kong można zagrać chociażby na Switchu, który oferuje paczkę klasycznych gier z NES-a i SNES-a bez dodatkowych opłat graczom, którzy mają wykupiony abonament Nintendo Online.