Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nieoficjalna rocznica powstania pierwszego polskiego joysticka

Michał Miśko
Opublikowano

Na 28 października przypada nieoficjalna rocznica powstania pierwszego polskiego joysticka. Jego konstruktor, Andrzej Krawczyński senior, niestety jest osobą szerzej nieznaną.

Powstanie pierwszego polskiego joysticka datowane jest na 28 października 1984 roku. Pierwszy masowo produkowany joystick w Polsce powstaje dopiero rok później. Syn konstruktora pierwszego joysticka, Andrzej Krawczyński junior, dokładnie pamięta tę datę. To były jego 11. urodziny. W prezencie otrzymał od taty własnoręcznie zbudowaną przez niego konsolę, wyposażoną właśnie w, jak to wtedy nazywali, manipulatory. Konstruktor wpadł na pomysł ulepszenia sterowania, którym wcześniej był potencjometr, zamknięty w konstrukcji radiowego nadanika głosu (potencjometr zastąpił w nim mikrofon).

Andrzej Krawczyński senior był (zmarł w 2016 roku) postacią szerzej niemal całkowicie nieznaną. Jego postać przybliżaliśmy czytelnikowi w tekście Konstruktor nieznany. Krawczyński senior konsole, czy jak wtedy je nazywano gry telewizyjne, konstruował od roku 1980. Na jego koncie były trzy takie konstrukcje. Pierwsze dwie oparł na chipie AY-3-8500, które posiadały wbudowanych sześć gier. Trzecią, którą podarował synowi w dniu urodzin, oparł o układ AY-3-8600 i miała ona już osiem wbudowanych gier.

Nie wiadomo czy do dziś przetrwał którykolwiek z trzech modeli konsol konstrukcji elbląskiego geniusza. Rodzina ma nadzieję, że tak i że uda się je być może odzyskać. Pochłonięty swoją pasją Andrzej Krawczyński senior tworzył swoje konstrukcje przede wszystkim z myślą o rodzinie, czy najbliższych znajomych nie miał aspiracji patentowania ich, czy wprowadzania do produkcji masowej. Mimo to Andrzej Krawczyński junior mówi, że tytuł konstruktora pierwszego polskiego joysticka należy do jego Taty i jest to w stanie odowodnić.

Na zdjęciu zegar elektroniczny skonstruowany przez Andrzeja Krawczyńskiego seniora

Andrzej Krawczyński senior konstruował nie tylko maszyny służące elektronicznej rozrywce. Syn konstruktora wskazuje jednak, że jedną z najbardziej wizjonerskich konstrukcji ojca był, ukończony przed Świętami Bożego Narodzenia 1978 roku, pierwszy kwarcowy zegar cyfrowy z budzikiem. Jego konstrukcja zajęła trzy miesiące, oparty był o sześć lamp cyfrowych typu nixie, wyświetlających godzinę, minuty i sekundy oraz wskazujący dni tygodnia. Jeszcze na kilka lat przed tym, jak o podobnych rozwiązaniach wspomina branżowa literatura (konstruktor prenumerował wiele branżowych czasopism od roku 1966), Andrzej Krawczyński w swojej konstrukcji zegara stosuje pomysł zainstalowania dodatkowego zasilania w postaci dwóch wymiennych akumulatorów Radmor.

Przez całą dekadę lat 70. Andrzej Karwczyński skonstruował iluminofonię (1974), akustyczny wzmacniacz z instalacją nagłośnieniową dla jednego z miejscowych kościołów (1976), instalację alarmową samochodu (1977) - nie trzeba chyba wspominać, że w latach 70. była to absolutna nowość - wzmacniacz głośnomówiący do analogowego aparatu telefonicznego (1977), czy instalację alarmową na potrzeby notorycznie okradanej fermy lisów. Warto, żeby jego nazwisko nie zostało zapomniane. W 75. rocznicę jego urodzin Arcade Classic Muzeum Elbląg zyskało imię Andrzeja Krawczyńskiego seniora.

 

 technologia i rozrywka