Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
37 lat temu zaprezentowano pierwszego IBM PC
36 lat temu zaprezentowano pierwszego IBM PC

37 lat temu zaprezentowano pierwszego IBM PC

12 sierpnia 1981 roku IBM zaprezentował światu swój pierwszy komputer osobisty, nazwany Modelem 5150. 

Świat po 13 sierpnia 1981 roku już nie był taki sam, pomimo tego, że pierwszy PC od IBM-a był słabszy niż większość popularnych w tamtym czasie maszyn 8 bitowych. Premiera Modelu 5150 zapoczątkowała jednak erę PC, która trwa do tej pory i, śmiem twierdzić, ma się świetnie.

Sercem IBM PC Model 5150 był procesor Intela 8088 taktowany zegarem 4.77 MHz. IBM wahał się pomiędzy tym procesorem, a Motorolą MC68000. Ostatecznie jednak zdecydowany się na słabszy procesor Intela, uznano bowiem, że Motorola była by zbyt potężna do tego typu sprzętu. Tak, w tamtym czasie nikt nie wierzył, że komputery osobiste mogły by odnieść sukces. Podstawowy model 5051 posiadał jedynie 16 kB pamięci RAM, dostępne jednak były wersje droższe, które otrzymywały nieco więcej pamięci operacyjnej. Cały sprzęt działał pod kontrolą systemu operacyjnego PC-DOS w wersji 1.0 mało znanej wtedy firmy.. Microsoft (co ciekawe, MS nie był w stanie sprostać zadaniu więc Bill Gates kupił i przerobił wtedy system operacyjny QDOS od małej firmy Seattle). Pierwotnie IBM chciał zlecić napisanie OS-a firmie Digital Research, twórcy systemu CP/M, ale nie byli bardzo zainteresowani tym zleceniem.

Ciekawym jest, że IBM udostępnił architekturę swojego PC publicznie, co zapoczątkowało wysyp klonów komputerów osobistych przeróżnych firm. Pierwszym, niemal identycznym klonem 5051 był pecet Compaq Computers Corp. przedstawiony w 1983 roku.