Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1991: Narodziny Linuxa

Michał Miśko
Opublikowano
1991: Narodziny Linuxa
Narodziny Linuxa

25 sierpnia 1991 roku na jednym z forów 21 letni student napisał post dotyczący systemu operacyjnego nad którym pracuje. Tak zaczęła się historia Linux.

21 letni Linus Torvalds z Finlandii napisał 25 sierpnia 1991 roku na jednym z wczesnych forów w Internecie na temat systemu operacyjnego nad którym obecnie pracuje. Post zatytułowany był Co chcielibyście aby znalazło się w minix?. Tak nazywał wtedy swoje "dziecko" Torvalds, który jednocześnie zastrzegał, że będzie to mały projekt - nic dużego, w ramach hobby. Ostatecznie ten mały system operacyjny zyskał nazwę Linux.

Tego samego dnia w roku 1996 Netscape Communications Corp. ogłosiło powstanie nowej firmy software'owej, która miała za zadanie konkurować z Microsoft na rynku systemów operacyjnych i aplikacji różnego typu z przeznaczeniem na różne platformy sprzętowe. Nowy twór nosił nazwę Navio Corp. i został utworzony w kooperacji z IBM, Oracle, Sony, Nintendo, Sega i NEC. Niecały rok później Navio zostało wykupione przez Oracle. Dziś nawet Google nie pamięta o istnieniu takiej firmy.