Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1982: Compaq Portable PC

Michał Miśko
Opublikowano
1982: Compaq Portable PC
Compaq Portable PC

4 listopada 1982 roku firma Compaq zapowiedziała premierę swojego klona IBM PC.

Tego dnia w roku 1982 Compaq ogłosił, że wprowadzi na rynek swój Compaq Portable PC, jeden z pierwszych przenośnych modeli PC oraz pierwszy klon IBM PC, który faktycznie odniósł rynkowy sukces. Sukces Compaq-a polegał na sprytnym wykorzystaniu odwróconej inżynierii, dzięki czemu stworzyli oni kompatybilny w stu procentach BIOS, z tym znanym z IBM PC. Wydano na to milion dolarów, ale pozwoliło to uniknąć wyroku sądu za naruszenie praw autorskich. Oczywiście IBM wniósł sprawę do sądu, ale Compaq był finansowo i prawnie przygotowany na tę ewentualność. Ostatecznie zarzuty IBM zostały oddalone. To przetarło szlaki wszystkim innym firmom, które mogły tworzyć niemal stu procentowe klony IBM PC bez narażania się na zarzuty ze strony giganta. Dla IBM oznaczało to utratę kontroli nad platformą. Compaq Portable PC wszedł na rynek w marcu 1983 roku.

Zabieg odwróconej inżynierii doskonale odwzorowany jest w pierwszym sezonie serialu Halt and Catch Fire i pomimo tego, że historia tam przedstawiona jest fikcyjna to pewne zdarzenia odwzorowują wydarzenia z branży komputerowej lat 80-tych.