Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Microsoft kupuje pełne prawa do QDOS
Microsoft kupuje pełne prawa do QDOS

Microsoft kupuje pełne prawa do QDOS

27 lipca 1981 roku Microsoft kupuje pełne prawa do systemu operacyjnego 86-DOS, szerzej znanego jako QDOS, od firmy Seattle Computer Products.

Kilka dni temu w kartce z kalendarza pisałem o spotkaniu Billa Gatesa i Steve'a Balmera z przedstawicielami IBM na którym nikomu nieznana firma "wcisnęła" gigantowi rynku komputerowego nieistniejący system operacyjny do ich przyszłego komputera na zasadzie licencji. Gates w późniejszym czasie zakupił licencję na system operacyjny o nazwie QDOS (86-DOS, Quick and Dirty Operating System) od firmy Seattle Computer Products za 25 tysięcy dolarów, aby sportować* go na powstający komputer IBM PC z procesorem Intel 8088. Zaledwie na dwa tygodnie przed wejściem IBM PC na rynek Microsoft płaci 50 tysięcy dolarów wspomnianej firmie z Seattle za wyłączne prawa do kodu systemu QDOS, który zostaje przemianowany na Ms-DOS i wylicencjonowany IBM. Seattle Computer Products niedługo po tym pozwie Microsoft o oszustwo, ponieważ firma Gatesa nigdy nie przyznała w rozmowach z SCP, że ich system zostanie wykorzystany w umowie z IBM. Ostatecznie doszło do ugody w wyniku której Seattle Computer otrzymał milion dolarów zadośćuczynienia, co było ułamkiem rocznego przychodu jaki otrzymywał Microsoft z umowy z IBM.

Tego samego dnia w roku 1993 Microsoft wydaje Windows 3.1 NT - zaawansowany 32-bitowy system operacyjny napisany od zera.

*sportować, oznacza przenieść jakieś kod na konkretną platformę sprzętową
** na grafice logo Microsoft używane w 1981 roku (1980-1982)