Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1973: Komputer o istnieniu którego nie miałeś pojęcia

Michał Miśko
Opublikowano
1973: Komputer o istnieniu którego nie miałeś pojęcia
Komputer o istnieniu którego nie miałeś pojęcia

Prawdopodobnie najwcześniej produkowanym komercyjnie komputerem, który może być uważany za komputer osobisty, był MCM/70 konstrukcji Micro Computer Machines of Canada. Swoją premierę miał 25 września 1973 roku.

Kanadyjczycy przy tworzeniu swojej maszyny ściśle współpracowali z Intelem, dlatego też procesor MCM/70 użyty w jego budowie to intelowski 8008 i było to jedno z najwcześniejszych użyć tego czipu w historii. Posłużył on zresztą potem jako baza to skonstruowania słynnego Intel 8086.

Głównymi odbiorcami MCM/70 były organizacje takie jak Mutual Life Insurance, NASA i amerykańska armia. Kanadyjski projekt nie zdobył jednak większego uznania, dlatego też kanadyjska firma dość szybko zniknęła z rynku, a pamięć o MCM/70 zatarła się. Komputery osobiste musiały czekać na swój czas do momentu wydania przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka Apple II.

 technologia i rozrywka