Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

To już 25 lat od premiery Playstation

Michał Miśko
Opublikowano

To już 25 lat jest z nami Sony Playstation. Trudno w to uwierzyć, ale popularny PSX swoją premierę miał w Europie 29 września 1995 roku.

Najwcześniej, bo już w grudniu 1994 PSX debiutowało na rynku japońskim. Najpóźniej, w listopadzie 1995roku, w Australii.

Sony Playstation wyposażone było w procesor MIPS R3000A taktowany zegarem 33.6 MHz i 2MB pamięci RAM oraz jedno megabajtowy procesor graficzny. Ciekawostką całego projektu Playstation jest fakt, że pierwotnie konsola ta miała powstać we współpracy z Nintendo i nosić nazwę SNES-CD, a Sony miało być dostawcą czytników CD oraz służyć pomocą przy architekturze systemu. Różnica zdań pomiędzy dwoma firmami co do wyglądu projektu spowodowała jednak, że Sony postanowiło cały projekt poprowadzić samo, a Nintendo weszło we współpracę z Phillipsem.

Playstation 5 swoją premierę będzie miało 19 listopada

W roku 2000 wydana została odświeżona wersja Playstation oznacza podtytułem One. Oprócz odświeżonego wyglądu dawała ona także możliwość podłączenia do ekranu lcd. Wraz z pojawieniem się modelu One Sony zaprzestało produkcji oryginalnego PSX-a. Playstation One produkowane było do 2006 roku. Obie konsole były oczywiście w pełni kompatybilne.

PSOne
Playstation One

Sony Playstation było ogromnym sukcesem. Szacuje się, że wraz z modelem One, sprzedano około 100 milionów egzemplarzy tej konsoli. Najpopularniejszą grą na tę platformę było Gran Turismo, które rozeszło się w prawie 11 milionach egzemplarzy.

Sony Playstation należy do 5. generacji konsol. W marcu 2000 roku na rynku pojawił się następca PSX i PSOne, czyli PS 2.