Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Apple przejmuje NeXT
Apple przejmuje NeXT

Apple przejmuje NeXT

- Zatrudnienie Sculley'a było największym błędem mojego życia - powtarzał już do końca Steve Jobs. Sculley, kiedyś prezes Pepsi Co. zajął fotel prezesa Apple w 1983 roku właśnie za jego namową. Dwa lata później skłóceni skakali sobie do gardeł. Silniejszą pozycję miał wtedy Sculley, Jobs został zwolniony z Apple.

Kilka miesięcy po zwolnieniu z Apple Jobs zakłada nową firmę. Swoje nowe dziecko nazywa NeXT, jako symbol następnego kroku w życiu. Prawda jest jednak taka, że współzałożyciel Apple nigdy nie pogodził się ze zwolnieniem z firmy, którą założył i z trudem przyglądał się nieudolnym rządom Sculley'a, do 1993 roku, Michaela Spindlera do 1996 roku i Gila Amelio, który na gorącym fotelu Apple zasiadał jedynie rok.

Zobacz także: Pierwszy komputer NeXT i jego wpływ na powstanie www

W tym czasie Jobs stworzył nieźle pracującą machinę NeXT, wykładając jednak na ten cel niebagatelne 7 milionów dolarów oraz zdobywając znaczącego inwestora w osobie Rossa Perota, który przynosi do firmy kolejne 20 milionów dolarów. W roku 1988 NeXT przedstawia swój pierwszy komputer, który ze względu na swoją budowę (miał kształt sześcianu) nazywany był The Cube. Następca Cube został wydany w roku 1990. Prawdziwą perełką NeXT nie był jednak sprzęt, a oprogramowanie. System operacyjny komputerów NeXT zorientowany był głównie na pracę w środowisku graficznym. Był zupełnie inny, niż konkurujący z nim w tamtym czasie toporny Windows 3.1. Kolejne komputery wydane przez NeXT to NeXTCube i NeXTCube turbo z 1992 roku.

Tymczasem Apple miotało się wydając takie niewypały jak Apple Newton, PowerCD czy konsolę Pippin. W pewnym momencie wydawało się, że firmę, która dała światu Macintosha nie jest już w stanie uratować nic. Wtedy pojawił się pomysł sprowadzenia Jobsa z powrotem na pokład i zakup NeXT, głównie ze względu na oprogramowanie, które stworzyli w większości inżynierowie odchodzący wraz z Jobsem z Apple. Perspektywa powrotu powrotu do źródeł miło Jobsa łechtała, tym bardziej, że komputery NeXT nie rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, a Apple stało nad przepaścią, co Jobsowi w ogóle radości nie sprawiało. Sprawy zostały domknięte, a wchłonięcie NeXT przez Apple ogłoszone 20 grudnia 1996 roku.

Transakcja ostatecznie zakończona została 4 lutego 1997 roku. Apple razem z NeXT wchłonęło technologię, która stała u podstaw stworzenia systemu Mac OS X, a który to z kolei leży u podstaw systemu mobilnego iOS. Jobs z kolei zastąpił na stanowisku prezesa Gila Amelio, najpierw na dość kuriozalnym stanowisku tymczasowego prezesa - na którym zarabiał 1 dolara miesięcznie, a od 2000 roku już oficjalnie jako szef Apple. Premiera pierwszej generacji komputerów iMac (1998 r.) pozwoliła lokomotywie Apple wskoczyć z powrotem na tory. Od tego momentu niezakłócenie pędzi aż po dziś, wciąż zwiększając swoją prędkość.