Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
1997: Steve Jobs wraca do Apple
1997: Steve Jobs wraca do Apple

1997: Steve Jobs wraca do Apple

4 lutego 1997 roku Apple kończy proces przejmowania firmy NeXT, stworzonej przez Steve'a Jobsa po odejściu z tej firmy.

Zobacz także: Pierwszy komputer NeXT i jego wpływ na powstanie www

Proces przejęcia NeXT rozpoczął się 20 grudnia 1996 roku. Pisałem o tym w kalendarium. 4 lutego 1997 roku cała transakcja dobiega końca, a cena ujawniona cena przejęcia wynosiła 427 milionów dolarów. Przejęta przez Apple od NeXT technologia posłuży ostatecznie do stworzenia systemu operacyjnego Mac OS X. Jest to także moment powrotu Steve'a Jobsa do swojej macierzystej firmy, pierwotnie jako doradcy prezesa Apple, Gila Amelio, który zaledwie rok wcześniej został CEO. Jobs przekona jednak radę nadzorczą Apple do zwolnienia go z roli prezesa i zatrudnienie jego jako prezesa tymczasowego, a z biegiem czasu już jako oficjalnego CEO Apple. Ponownie. Ostatecznie Jobs uratuje Apple przed upadkiem i stworzy największą technologiczną firmę świata.

Jobs i NeXT

Jobs stworzył nieźle pracującą machinę NeXT wykładając na ten cel niebagatelne 7 milionów dolarów oraz zdobywając znaczącego inwestora w osobie Rossa Perota, który przynosi do firmy kolejne 20 milionów dolarów. W roku 1988 NeXT przedstawia swój pierwszy komputer, który ze względu na swoją budowę (miał kształt sześcianu) nazywany był The Cube. Następca Cube został wydany w roku 1990. Prawdziwą perełką NeXT nie był jednak sprzęt, a oprogramowanie. System operacyjny komputerów NeXT zorientowany był głównie na pracę w środowisku graficznym. Był zupełnie inny, niż konkurujący z nim w tamtym czasie toporny Windows 3.1. I to właśnie oprogramowanie sprawiło, że oczy zarządu Apple po raz kolejny skierowały się w stronę Jobsa. Kolejne komputery wydane przez NeXT to NeXTCube i NeXTCube turbo z 1992 roku.