Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Ronald Wayne, największy przegrany na świecie

Michał Miśko
Opublikowano
Ronald Wayne, największy przegrany na świecie
Ronald Wayne, największy przegrany na świecie

Wiesz kim jest Ronald Wayne? No właśnie. To czyni go prawdopodobnie największym pechowcem na świecie.

Ronald Wayne był, obok Jobsa i Wozniaka, w 1976 roku jednym z współzałożycieli Apple. Jednak niespełna dwa tygodnie po powołaniu spółki do życia Wayne wycofał się, nie wierząc zupełnie w powodzenie przedsięwzięcia, i swoje 10 procent udziałów sprzedał, za kwotę 800 dolarów, pozostałym współwłaścicielom (miało to miejsce 12 kwietnia 1976 roku). Po latach Wayne tłumaczył swoją decyzję tym, że jako jedyny w spółce posiadał jakikolwiek majątek (oraz rodzinę na utrzymaniu). Wszelkie ewentualne zobowiązania Apple byłyby więc ściągane z jego prywatnego majątku, a po złych doświadczeniach z wcześniejszego biznesu - pięć lat wcześniej założona przez niego firma sprzedająca maszyny do gry zbankrutowała - postanowił podjąć, w efekcie złą dla siebie, decyzję.

Już w chwili debiutu Apple na giełdzie wygenerowały one największy kapitał od czasów giełdowego debiutu Forda w 1956 roku.  Przed końcem dnia Apple warte było już, bagatela, 1.7 miliarda dolarów. Gdyby Wayne zachował swoje akcje dziś były by warte ponad 100 miliardów dolarów, co plasowało by go w czołówce najbogatszych ludzi świata... Jak sam zresztą powiedział po latach, mogłem zostać albo bankrutem, albo najbogatszym człowiekiem na świecie.

Oryginalne logo Apple zaprojektowane przez Ronalda Wayne, wespół ze Steve'em Jobsem. Ten drugi nie był zbytnio z niego zadowolony i już w roku 1977 zlecił zaprojektowanie nowego logo Robowi Janoffowi, który stworzył ikoniczny znak, który, ze zmianami, używany jest do dziś

Ronald Wayne na starcie Apple wniósł do spółki całkiem sporo. Był autorem oryginalnego logo Apple, autorem umowy całej spółki, a także autorem instrukcji do komputera Apple I.