Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
WarGames
WarGames Kadr z filmu

WarGames

Is it a game or is it real? Taka sentencja widniała na plakacie filmu WarGames, który swoją premierę miał 3 czerwca 1983 roku.

To jeden z tych filmów, które obejrzane w dzieciństwie, odciskają się niemal na całym późniejszym życiu. 3 czerwca 1983 roku premierę miał film WarGames, który rozpoczął na całym świecie modę na subkulturę hakerów.

Wyreżyserowany przez Johna Badhama obraz opowiada o młodym entuzjaście komputerów, w tej roli Matthew Broderick, który nieświadomie rozpoczyna sieciową rozgrywkę z komputerem należącym do WOPR (War Operation Plan Response). Dla bohatera granego przez Brodericka to zabawa, w rzeczywistości jednak, rozgrywka ta może doprowadzić do wojny nuklearnej pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim.

Scenariusz filmu napisali Lawrence Lasker i Walter F. Parkes. Budżet filmu wyniósł 12 milionów dolarów, zarobił natomiast na całym świecie prawie 80 milionów dolarów. WarGames nominowane było do nagrody Oscara w trzech kategoriach - za scenariusz oryginalny, zdjęcia i dźwięk.

Ciekawostką z planu WarGames jest fakt, że produkcja filmu dostarczyła na plan automaty z grami Galaga i Galaxian, aby Matthew Broderick mógł się z nimi zapoznać - grana przez niego postać jest bowiem wytrawnym graczem w te tytuły. Jeśli jesteśmy przy grach, na podstawie filmu wydano także w tym samym roku grę komputerową na Atari pod tym samym tytułem. W roku 1984 grę sportowano także na maszyny Commodore 64. W roku 2008 premierę miał sequel WarGames o podtytule The Dead Code. O wydanym bezpośrednio na DVD obrazie nie warto jednak nawet wspominać.