Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
1972: Przemysł gier wideo zaczął się na dobre od Ponga
1972: Przemysł gier wideo zaczął się na dobre od Ponga

1972: Przemysł gier wideo zaczął się na dobre od Ponga

29 listopada 1972 roku Atari zaprezentowało grę Pong.

W czerwcu 1972 roku Nolan Bushnell i Ted Dabney, znajomi pracujący wcześniej w firmie Ampeks, z kapitałem zakładowym 500 dolarów rejestrują firmę, którą Bushnell nazywa Atari. Jednym z pierwszych pracowników Atari był programista Al Alcorn. Bushnell zlecił mu napisanie gry, która była by elektroniczną wersją ping ponga. Taką, jaką wcześniej widział w konsoli Magnavox Odyssey, w której to z kolei pomysł zaczerpnięto ze słynnego Tennis for two, czyli pierwszej/ nie pierwszej (niepotrzebne skreślić) gry wideo w historii. Alcorn przygotował grę, a Bushnell znalazł producenta sprzętu, po czym, w ramach testów, wstawili automat z grą, którą nazwali Pong, do niepozornej knajpy Andy Capp's Tavern w Sunnyvale w Kalifornii.

Gra była tak popularna, że już kilka dni później zablokowała się z uwagi na ilość wrzuconych do niej ćwierćdolarówek. Pong na rynek trafił 29 listopada 1972 roku i stał się hitem, głównie z tego powodu, że rozgrywkę można było toczyć z żywym przeciwnikiem, a całość napędzał slogan reklamowy zaczerpnięty ze słów baseballisty Ernie Banksa - Let's play two. Popularność Ponga sprawiła także, że zaczęły powstawać jego różne kopie, a całą sprawą zainteresował się Magnavox, który nie mógł przecież nie widzieć jaką grą inspirowali się twórcy z Atari. Atari też to wiedziało dlatego szybko zawarto ugodę na kwotę 700 tysięcy dolarów i od tego momentu mogło korzystać z licencji na produkcję Ponga w kolejnych latach.