Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Kalendarium

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Mapowanie świata. 15 urodziny Google Maps
Mapowanie świata. 15 urodziny Google Maps Google Maps uruchomiono 8 lutego 2005 roku

Mapowanie świata. 15 urodziny Google Maps

15 lat temu, a dokładnie 8 lutego 2005 roku, uruchomiona została usługa Map Google. Od tamtego czasu zmienił się ich wygląd, przybyło nowych funkcji, ale cel pozostał ten sam - pomagać użytkownikom w łatwiejszej komunikacji i odkrywaniu świata. Dziś Google oddaje w ręce użytkowników odświeżoną aplikację oraz prezentuje nową ikonę. 

Warszawa, 6 lutego 2020 roku - Mapy Google powstały 8 lutego 2005 roku. Na początku usługa dostępna była na komputerach. W listopadzie 2007 roku Mapy zawitały na urządzenia mobilne Blackberry i Palm, a w 2008 roku uruchomiono pierwszą aplikację na Androida, co zmieniło myślenie o poruszaniu się po świecie i nawigacji. W Polsce pełna wersja Map udostępniona została w maju 2008 r., natomiast Street View dotarło do naszego kraju w 2012 roku, kiedy to udostępnione zostały zdjęcia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Dziś z Map Google korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Google zmapował 220 krajów i terytoriów oraz udostępnił Zdjęcia Street View w 87 krajach, a także w części Arktyki i Antarktydy. Aby uczcić te niezwykłe 15 lat, Google prezentuje nową ikonę, a także szereg aktualizacji, stworzony w oparciu o opinie użytkowników. 

Nowa ikona

Na początek nowa ikona, która odzwierciedla ewolucję, jaką przeszło Google podczas tych 15 lat mapowania świata i opiera się na kluczowym dla Map elemencie, który jest obecny od samego początku i oznacza daną lokalizację - pinezce. 

Nowe karty 

Od dziś zaktualizowana aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

 • Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach. 
 • Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, z kartą Dojazd można zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
 • Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.
 • Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
 • Najnowsze: nowa karta jest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy będą mogli też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Live View w nowej odsłonie

W ubiegłym roku Mapy Google wzbogaciły się o funkcję Live View, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) i pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć, jaką wybrać drogę. Dzięki zdjęciom Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości. Umieszczone na widoku okolicy strzałki i wskazówki pomagają dotrzeć na miejsce, np. określając, gdzie dokładnie skręcić lub w którą stronę wyruszyć na początku pieszej wędrówki.

W nadchodzących miesiącach Google planuje rozszerzanie funkcji Live View i testowanie nowych możliwości, zaczynając od wyszukiwania miejsca. Dzięki planowanym aktualizacjom użytkownicy będą mogli szybciej dowiedzieć się, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinni się udać.

Stworzona do podróży

Google nieustannie wprowadza zmiany, aby wciąż lepiej pomagać swoim użytkownikom w podróżowaniu, bez względu na wybrany środek transportu. Nowe funkcje dostępne w aplikacji Mapy Google pozwolą uzyskać jeszcze więcej informacji podczas poruszania się transportem publicznym.

Zobacz także: W razie wypadku Google zadzwoni po pomoc

W minionym roku Mapy zaczęły pokazywać . prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Wszystko po to, by użytkownicy mogli wcześniej dowiedzieć się, jakie będą warunki podróży w wybranym przez siebie autobusie, tramwaju czy linii metra. Aby pomóc im jeszcze lepiej zaplanować przejazd, dodane zostaną nowe informacje o trasie zebrane od osób, które już nią podróżowały. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będzie można poznać takie szczegóły, jak:

 • Temperatura: będzie można sprawdzić czy według poprzednich pasażerów
  w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
 • Dostępność: będzie można zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem czy dostępnym przyciskiem STOP.
 • Bezpieczeństwo na pokładzie: będzie można sprawdzić czy dany środek transportu jest bezpieczny, np. czy zainstalowane są w nim kamery bezpieczeństwa lub czy dostępna jest linia alarmowa. 
 • Liczba dostępnych wagonów: japońscy użytkownicy będą mieli możliwość sprawdzenia liczby wagonów kolejki lub metra i na tej podstawie wybrać trasę oraz zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
 • Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, aplikacja pomoże znaleźć te informacje. 

Powyższe przydatne dane pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z podróży (wypełnili krótką ankietę w Mapach Google) i pojawią się obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Powyższe informacje pojawią się na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.

Krótka historia Map 

08.02.2005 - Uruchomienie Map Google w wersji na komputery 
28.06.2005 - Uruchomienie Google Earth
10.05.2007 - Google Earth dostępne w Polsce
29.05.2007 - Uruchomienie Google Street View 
27.11.2007 - Uruchomienie nowej wersji Map Google na telefonach
12.05.2008 - Uruchomienie w Polsce pełnej wersji Map Google
28.10.2009 - Uruchomienie nawigacji w Mapach Google na telefonie
04.10.2010 - Street View dostępne na 7 kontynentach 
10.08.2011 - Ulica Piotrkowska została wybrana wizytówką Polski na Street View
22.03.2012 - Uruchomienie Start Street View w Polsce
24.05.2013 - Wskazówki dojazdu rowerem pojawiają się na polskich Mapach Google
05.09.2013 - Kopalnia Soli “Wieliczka” trafia na Google Street View
16.04.2014 - Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku trafiają na Street View
19.08.2014 - Aktualizacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na Mapach Google 
28.10.2014 - Uruchomienie funkcji Transport publiczny na Mapach Google dla Warszawy
20.01.2015 - Pojawia się możliwość planowanie podróży pociągiem z Mapami Google
10.11.2015 - Udostępnienie Map Google w trybie offline
01.06.2016 - Wrocław z usługą Transportu Publicznego na Mapach Google 
11.12.2018 - Nowe zdjęcia Street View z polskich miast
17.07.2019 - Pojawia się informacja o rowerach miejskich na Mapach Google w 24 miastach na świecie
08.08.2019 - Wprowadzenie funkcji Live View oraz zakładek Rezerwuj i Oś czasu
02.10.2019 - W Mapach Google pojawia się tryb Incognito
04.11.2019 - Technologia zamiany tekstu na mowę w Mapach Google

Larry Page i Sergey Brin założyli Google we wrześniu 1998 r. Dzisiaj Google zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie, oferując szeroką gamę popularnych produktów oraz platform takich jak: wyszukiwarka, Mapy, rozwiązania reklamowe, Gmail, Android, Chrome i YouTube. Polskie biuro Google rozpoczęło działalność w 2005 r. w Warszawie. W październiku 2015 r. powstał holding Alphabet, a Google stał się jego częścią. 


Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj geekweb.pl na: