Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Kalendarium
Mapowanie świata. 15 urodziny Google Maps
Mapowanie świata. 15 urodziny Google Maps Google Maps uruchomiono 8 lutego 2005 roku

Mapowanie świata. 15 urodziny Google Maps

15 lat temu, a dokładnie 8 lutego 2005 roku, uruchomiona została usługa Map Google. Od tamtego czasu zmienił się ich wygląd, przybyło nowych funkcji, ale cel pozostał ten sam - pomagać użytkownikom w łatwiejszej komunikacji i odkrywaniu świata. Dziś Google oddaje w ręce użytkowników odświeżoną aplikację oraz prezentuje nową ikonę. 

Warszawa, 6 lutego 2020 roku - Mapy Google powstały 8 lutego 2005 roku. Na początku usługa dostępna była na komputerach. W listopadzie 2007 roku Mapy zawitały na urządzenia mobilne Blackberry i Palm, a w 2008 roku uruchomiono pierwszą aplikację na Androida, co zmieniło myślenie o poruszaniu się po świecie i nawigacji. W Polsce pełna wersja Map udostępniona została w maju 2008 r., natomiast Street View dotarło do naszego kraju w 2012 roku, kiedy to udostępnione zostały zdjęcia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Dziś z Map Google korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Google zmapował 220 krajów i terytoriów oraz udostępnił Zdjęcia Street View w 87 krajach, a także w części Arktyki i Antarktydy. Aby uczcić te niezwykłe 15 lat, Google prezentuje nową ikonę, a także szereg aktualizacji, stworzony w oparciu o opinie użytkowników. 

Nowa ikona

Na początek nowa ikona, która odzwierciedla ewolucję, jaką przeszło Google podczas tych 15 lat mapowania świata i opiera się na kluczowym dla Map elemencie, który jest obecny od samego początku i oznacza daną lokalizację - pinezce. 

Nowe karty 

Od dziś zaktualizowana aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

 • Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach. 
 • Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, z kartą Dojazd można zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
 • Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.
 • Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
 • Najnowsze: nowa karta jest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy będą mogli też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Live View w nowej odsłonie

W ubiegłym roku Mapy Google wzbogaciły się o funkcję Live View, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną (AR) i pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć, jaką wybrać drogę. Dzięki zdjęciom Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości. Umieszczone na widoku okolicy strzałki i wskazówki pomagają dotrzeć na miejsce, np. określając, gdzie dokładnie skręcić lub w którą stronę wyruszyć na początku pieszej wędrówki.

W nadchodzących miesiącach Google planuje rozszerzanie funkcji Live View i testowanie nowych możliwości, zaczynając od wyszukiwania miejsca. Dzięki planowanym aktualizacjom użytkownicy będą mogli szybciej dowiedzieć się, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinni się udać.

Stworzona do podróży

Google nieustannie wprowadza zmiany, aby wciąż lepiej pomagać swoim użytkownikom w podróżowaniu, bez względu na wybrany środek transportu. Nowe funkcje dostępne w aplikacji Mapy Google pozwolą uzyskać jeszcze więcej informacji podczas poruszania się transportem publicznym.

Zobacz także: W razie wypadku Google zadzwoni po pomoc

W minionym roku Mapy zaczęły pokazywać . prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Wszystko po to, by użytkownicy mogli wcześniej dowiedzieć się, jakie będą warunki podróży w wybranym przez siebie autobusie, tramwaju czy linii metra. Aby pomóc im jeszcze lepiej zaplanować przejazd, dodane zostaną nowe informacje o trasie zebrane od osób, które już nią podróżowały. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będzie można poznać takie szczegóły, jak:

 • Temperatura: będzie można sprawdzić czy według poprzednich pasażerów
  w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
 • Dostępność: będzie można zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem czy dostępnym przyciskiem STOP.
 • Bezpieczeństwo na pokładzie: będzie można sprawdzić czy dany środek transportu jest bezpieczny, np. czy zainstalowane są w nim kamery bezpieczeństwa lub czy dostępna jest linia alarmowa. 
 • Liczba dostępnych wagonów: japońscy użytkownicy będą mieli możliwość sprawdzenia liczby wagonów kolejki lub metra i na tej podstawie wybrać trasę oraz zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
 • Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, aplikacja pomoże znaleźć te informacje. 

Powyższe przydatne dane pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z podróży (wypełnili krótką ankietę w Mapach Google) i pojawią się obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Powyższe informacje pojawią się na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.

Krótka historia Map 

08.02.2005 - Uruchomienie Map Google w wersji na komputery 
28.06.2005 - Uruchomienie Google Earth
10.05.2007 - Google Earth dostępne w Polsce
29.05.2007 - Uruchomienie Google Street View 
27.11.2007 - Uruchomienie nowej wersji Map Google na telefonach
12.05.2008 - Uruchomienie w Polsce pełnej wersji Map Google
28.10.2009 - Uruchomienie nawigacji w Mapach Google na telefonie
04.10.2010 - Street View dostępne na 7 kontynentach 
10.08.2011 - Ulica Piotrkowska została wybrana wizytówką Polski na Street View
22.03.2012 - Uruchomienie Start Street View w Polsce
24.05.2013 - Wskazówki dojazdu rowerem pojawiają się na polskich Mapach Google
05.09.2013 - Kopalnia Soli “Wieliczka” trafia na Google Street View
16.04.2014 - Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku trafiają na Street View
19.08.2014 - Aktualizacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na Mapach Google 
28.10.2014 - Uruchomienie funkcji Transport publiczny na Mapach Google dla Warszawy
20.01.2015 - Pojawia się możliwość planowanie podróży pociągiem z Mapami Google
10.11.2015 - Udostępnienie Map Google w trybie offline
01.06.2016 - Wrocław z usługą Transportu Publicznego na Mapach Google 
11.12.2018 - Nowe zdjęcia Street View z polskich miast
17.07.2019 - Pojawia się informacja o rowerach miejskich na Mapach Google w 24 miastach na świecie
08.08.2019 - Wprowadzenie funkcji Live View oraz zakładek Rezerwuj i Oś czasu
02.10.2019 - W Mapach Google pojawia się tryb Incognito
04.11.2019 - Technologia zamiany tekstu na mowę w Mapach Google

Larry Page i Sergey Brin założyli Google we wrześniu 1998 r. Dzisiaj Google zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie, oferując szeroką gamę popularnych produktów oraz platform takich jak: wyszukiwarka, Mapy, rozwiązania reklamowe, Gmail, Android, Chrome i YouTube. Polskie biuro Google rozpoczęło działalność w 2005 r. w Warszawie. W październiku 2015 r. powstał holding Alphabet, a Google stał się jego częścią. 


Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj geekweb.pl na: