Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Polacy też testują dostarczanie przesyłek za pomocą drona i samolotów typu ultralight

  • Sprzęt
  • Opublikowano

Pierwszy test Dronoidowego Systemu Dystrybucji Przesyłek Spartaqs Group zakończony został sukcesem.

16 września 2020 roku firma Spartqs z Katowic przeprowadziła pierwszy, próbny transport przesyłek dostarczonych dronoidami Spartaqs Group. Przesyłki wędrowały pomiędzy lotniskami Katowice-Muchowiec i Ostrów Wielkopolski.

źródło: Facebook Spartaqs Group

Dronoidy Hermes V8C i Vector V4C przetransportowały na teren lotniska Katowice – Muchowiec paczki, które następnie trafiły na pokład samolotu Sirius Eagle Wings Samoloty Ultralekkie TL Ultralight. Przesyłki pokonały na pokładzie samolotu dystans 176 km do miejca docelowego, na lotnisko w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zostały odebrane. Przebieg testu wykazał gotowość systemu dronoidowego do transportu przesyłek na wielokilometrowych dystansach. Wykorzystanie samolotów typu ultralight w połaczeniu z dronoidowym systemem transportowym pozwala na znaczną redukcję kosztów transportu, a także przyspiesza proces dystrybucji przesyłek do klienta. Cała operacja była możliwa dzięki podpisaniu umowy o współpracy z firmą Eagle Wings. Dronoidowy System Dystrybucji Przesyłek nabiera rozmachu, a ultralekkie samoloty Sirius będą doskonałymi nośnikami paczek dostarczanych naszym systemem na dalekich dystansach. 

Podobne testy dostarczania przesyłek za pomocą dronów przeprowadza w ostatnim czasie Tesco w Irlandii. Dron dostarczający zakupy będzie poruszał się z prędkością 80 km/h, co oznacza, że ponad półtora kilometra pokonuje w trzy minuty. To nie pierwszy tego typu projekt na Wyspach Brytyjskich. Już w 2016 roku Amazon wykonał pierwszą dostawę za pomocą drona, a w kwietniu 2020 roku, na początku trwania pandemii, brytyjski rząd wykorzystywał podobne, ale znacznie większe, maszyny do realizowania dostaw zapasów medycznych na wyspę Wight. Dostawy zakupów czy leków małymi bezzałogowcami to pomysł już prawie 10 letni, ale do tej pory nie stał się jeszcze standardem. Na początku września podobne testy jak w Irlandii rozpoczął amerykański Walmart. Firma Flytrex będzie w ten sposób dostarczać zakupy klientom w mieście Fayetteville, w Północnej Karolinie. Tocząca się pandemia może znacznie przyśpieszyć rozwój tego typu usług.