Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

SpaceX ma stworzyć superszybkie rakiety transportowe dla wojska

  • Sprzęt
  • Opublikowano

SpaceX i amerykańskie wojsko nawiązały współpracę mającą na celu budowę rakiet transportowych zdolnych do transportu broni w jakikolwiek zakątek świata w 60 minut.

80 ton ładunku, jedna godzina i ponad 12 tysięcy kilometrów na sekundę prędkości. Rakiety transportowe zdolne osiagać takie wyniki ma stworzyć dla amerykańskiego wojska spółka SpaceX. Chodzi o znaczące obniżenie czasu dostawy broni do każdego zakątka świata. W tej chwili 80 ton ładunku dostarcza np. ciężki wojskowy samolot transportowy Boeing C-17. Trwa to nawet kilkanaście godzin.

Wstępne testy SpaceX ma przeprowadzić już w 2021 roku. W zadaniu tym pomoże również inna firma z branży lotniczej, Exploration Architecture Corporation.

SpaceX to amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, powstało z inicjatywy Elona Muska w 2002 roku. Za sobą ma już kilka udanych prób startów rakiet, m.in. wystrzelenie rakiety Falcon 9 i sprowadzenie jej członu na ziemię. Zapoczątkowowało to erę rakiet wielokrotnego użytku, a to z kolei wiąże się z ograniczaniem horrendalnych kosztów, jakimi obłożone są tego typu przedsięwzięcia. Współpraca z wojskiem nad budową superszybkiej rakiety transportowej jest pochodną tych sukcesów. Dalekosiężnym projektem SpaceX jest załogowa misja na Marsa, która ma być możliwa około 2025 roku. SpaceX ogłosił nawet plan działania, który ma umożliwić realizację tego projektu w takim czasie. Na Marsa miała by udać się ekspedycja składająca się ze 100 osób. Szczegółowy plan kolonizacji czerwonej planety ogłoszony został przez Muska w 2016 roku, na konferencji IAC w Meksyku.