Wydrukuj tę stronę

5G w Szwecji bez Huawei i ZTE [aktualizacja]

Michał Miśko
Opublikowano
5G w Szwecji bez Huawei i ZTE [aktualizacja]

Szwecja zdecydowała, że w swojej infrastrukturze sieci 5G nie skorzysta ze sprzętu Huwaei i ZTE.

Przed przyszłomiesięczną licytacją częstotliwości 5G szwedzki regulator telekomunikacji (PTS) zadecydował, że kraj ten nie skorzysta ze sprzętu dostarczanego przez Huawei i ZTE do budowy swojej infrastruktury. Wszystkie istniejące już instalacje, które korzystają ze sprzętu tych dwóch chińskich firm, muszą zostać usunięte do początku 2025 roku. Europejskie państwa wycofują się ze współpracy z chińskimi dostawcami ze względu na naciski polityczne ze strony Waszyngtonu, donosi Reuters.

W lipcu tego roku Rada Bezpieczeństwa Narodowego Wielkiej Brytanii (National Security Council, NSC) pod przewodnictwem premiera zadecydowała, że kontynuowanie współpracy z chińską firmą Huawei nad projektami związanymi z wdrażaniem sieci 5G jest obarczone zbyt dużym ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym parlament Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie przegłosuje Telecoms Security Bill, który najpewniej wedzie w zycie przed końcem tego roku. Nowe prawo przewidywać będzie zakaz zakupu technologii i sprzętu od Huawei po 31 grudnia 2021 roku. Wszystkie już istniejące elementy sieci 5G w Wielkiej Brytanii, które pochodzą od chińskiego producenta muszą być usunięte z infrastruktury przed końcem 2027 roku. 

Dotychczas żaden z krajów, które wysuwają względem Huawei i ZTE oskarżenia, lub też wykluczają udział tych firm w życiu gospodarczym kraju, nie przedstawił żadnych wiarygodnych dowodów na jakiekolwiek naruszenia bezpieczeństwa.

Aktualizacja z dnia 21.10.2020: Huawei po kroku szwedzkiego urzędu wydał oświadczenie z którym można zapoznać się we wpisie Huawei odpowiada na kroki podjęte przez Szwecję.

 

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy