Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Historia zatacza koło. Komputer zamknięty w klawiaturze

  • Sprzęt
  • Opublikowano

Rasberry Pi Foundation pokazało model 400, który jest komputerem w klawiaturze.

Rasberry Pi 400 to nowy model popularnych minikomputerów produkcji Rasberry Pi Foundation. Nowy model od poprzednich, które były jedynie płytkami do zastosowań wedle własnej inwencji, jest komputerem zamkniętym w klawiaturze. To tak jakby historia zatoczyła koło. Domowe komputery upowszechniły się bowiem w erze 8 i 16 bitowców, które były niczym innym jak komputerami w postaci klawiatury - żeby wspomnieć chociażby popularne modele ZX Spectrum, Atari, Commodore 64 czy Amigę.

Nowy Pi 400 oparty jest o procesor ARM 1.8GHz Cortex-A72, 64 bitowy czterordzeniowiec. Ma 4 GB pamięci RAM i wyjście na dwa monitory (micro HDMI). Wyposażony jest w łączność Bluetooth 5.0 i 802.11ac Wi-Fi. Jego sprzedaż zaczyna się już dziś więc za cenę 70 dolarów możecie go już zamówić. Dostępna jest również opcja w komplecie z myszką, zasilaniem, kartą microSD i kablem HDMI w cenie 100 dolarów.

Na takim sprzęcie możecie zainstalować w zasadzie dowolny, wybrany przez siebie system operacyjny. Producent poleca oficjalny system Rasberry Pi OS.

 Komputer możecie zamówić na stronie producenta.