Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Czym jest pulsoksymetr, nowa broń rządu przeciw koronawirusowi?

  • Sprzęt
  • Opublikowano

Według nowej rządowej strategii w walce z koronawirusem pomóc mają pulsoksymetry.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, przedstawił zaktualizowaną strategię rządu w walce z koronawirusem. Jednym z jej elementów ma być dostarczenie chorym pulsoksymetru, urządzenia do mierzenia saturacji krwi.

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii.

Chorzy na Covid-19 przebywający w izolacji domowej wyposażeni zostaną w pulsoksymetry. Za ich dostarczenie odpowiedzialna ma być Poczta Polska. Pacjent ma samodzielnie dokonywać pomiarów i w przypadku, kiedy wystąpią jakieś nieprawidłowości, interweniować ma analizujące te dane specjalne centrum (które ma powstać wkrótce). O tym kto otrzyma pulsoksymetr mają decydować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Saturacja to w medycynie wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem. Słowo saturacja pochodzi z łaciny (saturato) i oznacza stopień nasycenia konkretnej cieczy gazem. Przedstawiana jest za pomocą symbolu Sa02.

Jakie wyniki świadczą o tym, że coś się dzieje? Wyniki zdrowej osoby powinny mieścić się w przedziale od 95 do 99 procent. Niższy wynik może świadczyć o niewydolności płuc.

Funkcję pulsoksymetru posiadają niektóre urządzenia wearables, np. najnowszy Apple Watch.