Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od marca 2022 roku rozpocznie się zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej

Michał Miśko
Opublikowano

W marcu 2022 roku rozpocznie się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W Polsce omawiana zmiana ma nastąpić w czterech etapach. W pierwszym, który potrwa od 28 marca 2022 roku i dotyczy Polski zachodniej, drugim od 25 kwietnia 2022, który dotyczy Polski północno zachodniej, trzecim od 23 maja 2022 dla Polski południowej i czwartym, który rozpocznie się od 27 czerwca 2022 dla Polski północno wschodniej. Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej programy telewizyjne. Warto, w związku z tym, wziąć to pod uwagę planując zakup nowego telewizora.

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną rozpoznawać nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

Dlatego kupując nowy telewizor, który ma służyć do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej