Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

OLX ostrzega: Uważaj na fałszywe przesyłki

  • Sprzęt
  • Opublikowano

Nowa usługa OLX - Przeyłki - stała się polem wielu nadużyć ze strony oszustów internetowych.

Przesyłki OLX to nowa usługa, dzięki której można kupować i sprzedawać z dostawą. Od momentu uruchomienia skorzystało już z niej kilkadziesiąt tysięcy osób, bezpiecznie wysyłając przedmioty w różne rejony Polski. W sieci znaleźć można jednak przykłady, sygnały takie docierają również bezpośrednio do OLX, że niektóre osoby próbują wykorzystać tę sytuację, by podsyłać użytkownikom fałszywe linki do stron, przez które chcą wyłudzić dane, np. logowania do bankowości internetowej.

Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.

Jeśli padłeś ofiarą phishingu koniecznie przeczytaj nasz inny tekst. Jeśli korzystasz z usługi Przesyłki OLX koniecznie zastosuj się do poniższych zasad bezpieczeństwa:

  • Cały proces kupna i sprzedaży przez Przesyłki OLX odbywa się na Twoim koncie. W żadnym kroku nie ma potrzeby wchodzenia w linki otrzymane w korespondencji. Uważaj przede wszystkim na linki wysyłane poza naszym serwisem, np. na Whatsappie lub przez SMS, nigdy nie klikaj w takie linki!
  • Pamiętaj, że OLX nigdy nie poprosi Cię o kod CVC/CVV do Twojej karty płatniczej!
  • Pieniądze trafiają do Sprzedającego na rachunek, który podał przy pierwszej sprzedaży, dzieje się to automatycznie po odebraniu przesyłki przez Kupującego i nie wymaga wchodzenia w linki otrzymane od Kupującego.
  • Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię przy płatności, jest DotPay, której adres będzie się zaczynał od https://ssl.dotpay.pl/
  • Upewnij się, że adres strony OLX, z której korzystasz jest poprawny i zaczyna się od: marketplace.olx.pl..., delivery.olx.pl... lub przesylki.olx.pl.

Pamiętaj też o innych zasadach bezpieczeństwa bo Tobie też można skraść tożsamość.