Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Czy zmiana cen kart graficznych odbiła się bezpośrednio na cenach laptopów gamingowych?

Michał Miśko
Opublikowano

Laptopy gamingowe cieszą się coraz większą popularnością. Świat wirtualny coraz bardziej przypomina rzeczywistość. Technologia Ray Tracingu, która pojawiła się wraz z kartami Nvidii z serii RTX daje ogromne możliwości. Pozwala graczowi na utrzymaniu animacji na poziomie gwarantującym płynną rozrywkę. Należy odpowiedzieć na pytanie czy wszechobecne promocje i okazje takie jak Black Friday to najlepszy moment na kupienie laptopa gamingowego? Czy może to kolejny chwyt marketingowy bazujący na naiwności konsumentów? Aby odpowiedzieć na te pytania skorzystaliśmy bazy danych cen firmy Dealavo i przeanalizowaliśmy ceny laptopów z kilkunastu największych sklepów z elektroniką.

Lenovo Legion 7

Lenovo Legion 7 to model, który jest wyposażony w najnowsze procesory z linii Rayzen 5000. A także w nowoczesny układ graficzny GeForce RTX 30xx Mobile. Jak możemy zaobserwować na wykresie, jego cena nie zmieniła się, ani podczas Dnia Singla, ani Black Friday i utrzymywała się na stałym poziomie 8399 złotych.  Pierwszy potężny spadek ceny o 24 procent miał miejsce dopiero w połowie grudnia, dzięki czemu mogliśmy dostać ten model za 6399 złotych. Na obniżkę cen o kolejne 15 procent, mogliśmy liczyć w okresie Walentynek. Następnie cena znowu wzrosła i dziś możemy nabyć ten model za 6099 złotych.

Lenovo Y540

Kolejnym modelem jest LENOVO Y540 posiada kartę graficzną GeForce GTX 1660Ti, która umożliwia płynną rozgrywkę. Przed wybuchem pandemii mogliśmy kupić laptop za 4499złotych. Wraz z wprowdzeniem lockdownu ceny podskoczyły o 300 złotych, czyli 7 procent. Duże zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt i kryzys na rynku kart graficznych spowodował, że  do końca roku nie mogliśmy liczyć na żadną promocję. Cena spadła dopiero po targach CES, podczas, których producent przedstawił nowe modele laptopów gamingowych. Obecnie możemy kupić laptop za 3999 złotych.

Acer ConceptD

W przypadku modelu ACER ConceptD mogliśmy zobaczyć bardzo dużą fluktuację cen w ciągu roku. Największe wahania przypadają w 2020 na okres od marca do czerwca. Jednego dnia cena 11190 złotych, aby następnie spaść o 1191 złotych, czyli 11 procent. Było to związane z brakiem towaru w sklepach, które oferowały laptop w niższej cenie. Podczas Black Friday, Dnia Singla czy promocji w okresie świątecznym cena była stabilna i wynosiła 11290 złotych. Na tygodniowy spadek o 691 złotych mogliśmy liczyć pod koniec kwietnia, ale obecnie cena znowu wróciła do poprzedniej postaci czyli 11290 złotych.

Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 to laptop  wyposażony w procesor AMD Ryzen. Jego cena w sierpniu wynosiła 3899 złotych. Wraz z początkiem listopada cena wzrosła, aż o 10 procent i nie wpłynęły na nią promocję z okazji Black Friday ani Dnia Singla. Przed świętami Bożego narodzenia cena spadła o 14 procent i wynosiła 3699 złotych. Następnie nastąpiła duża fluktuacja cen i obecnie ten model możemy kupić za 4299 złotych.

Asus ROG Zephyrus DUO 15

ASUS ROG ZEPHYRUS DUO 15 to model wyposażony w kartę graficzną GeForce i  ekran ROG ScreenPad Plus dający gwarancję zupełnie nowego odbioru znanych już gier. Od lipca, aż do końca 2020 roku jego cena wynosiła 16999 złotych. Tak jak w przypadku wcześniejszych modeli święta promocji nie miały wpływu na cenę produktu. Na obniżki ceny musieliśmy czekać, aż do połowy stycznia. Były one powiązane z pokazaniem nowych produktów na targach CES. Obecnie laptop jest dostępny za 16099 złotych.

Asus TUF gaming A15

Asus Tuf Gaming to bardzo wytrzymały model wyprodukowany zgodnie z wojskową normą  MIL-STD-810G. Co więcej wyposażony został w procesor Ryzen 5 3550H.  W maju mogliśmy go dostać za 3899 złotych, a w kolejnych miesiącach jego cena zmalała. W lipcu o 15 procent do 3799 złotych. W okresie Black Friday mogliśmy zakupić ten model o kolejne 200 złotych, czyli o kolejne 5 procent. Od stycznia cena podniosła się do 3799 złotych i w takiej cenie możemy kupić laptop obecnie.

Dell Inspiron

Dell Inspiron 14 jest wyposażony w kartę graficzną  NVIDIA GeForce MX330. W czerwcu jego cena wynosiła 4199 złotych. Zmiany zaczęły się dopiero pod koniec sierpnia. Mogliśmy zaobserwować bardzo dużą fluktuację cenową.  Spadały one o 5 procent względem pierwotnej ceny, aby następnie wrócić do tego samego poziomu, po czym znowu spaść. Niższa cena 3999 złotych utrzymywała się aż do 20 kwietnia. Obecnie możemy kupić ten model można kupić 3 procent taniej za 3899 złotych.

Dell 5G

Dell G5 to model wyposażony w oprogramowanie Alienware Command Center. Cena tego modelu w sierpniu wynosiła 5399 złotych i utrzymywała się na tym poziomie aż do kwietnia! Wcześniej nie mogliśmy liczyć nawet na niewielki spadek. Podczas trzydniowej kwietniowej promocji cena spadła o 8 procent do 4999 złotych. A następnie wróciła do poziomu 5299 złotych.

HP Pavilion Gaming 15

HP Pavilion Gaming 15 posiada 144 Hz ekran, a także układy ADM. Od lipca 2020 roku jego cena stopniowo rosła. Na początku wynosiła 3299 złotych, a okresie Black Friday urosła o 14 procent do 3799 złotych. Do poprzedniego poziomu wróciła w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Aby znowu wzrosnąć do do 3799 złotych. Za taką cenę możemy go kupić obecnie.

HP Pavilion R7

HP Pavilion R7 to model wyposażony w procesor AMD Ryzen w połączeniu z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX gwarantuje płynność rozgrywki, bez lagów i opóźnień. W 2019 roku jego cena oscylowała w granicach 4499 złotych. A następnie stopniowo spadała. Niestety znowu nie mogliśmy liczyć na promocję w czasie Black Friday. Największy spadek miał miejsce dopiero pod koniec lipca 2020 roku. Wtedy laptop kosztował 2999 złotych czyli, aż o 30 procent taniej. Do dziś cena utrzymuje się na tym poziomie.

Wniosek jest prosty. Uważajcie na super okazje

Jak pokazują dane okazje takie jak Black Friday, Dzień Singla czy noworoczne wyprzedaże są chwytem marketingowym. Ceny w tych okresach  były bardzo stabilne, a przypadku niektórych modeli nawet wyższe, niż przed promocją (HP Pavilion Gaming 15).  Jeśli wypatrujemy dobrych okazji należy czekać na moment premiery nowego modelu laptopa. Wtedy właśnie dochodzi do największej obniżki cen.