Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Konferencja Apple. Co nowego w świecie jabłka

Michał Miśko
Opublikowano

iOS 15, nowy macOS, zmiany w FaceTime, to tylko niektóre nowości, jakie zaprezentowało Apple na konferencji Worldwide Developers Conference 2021.

Nowy iOS, oznaczony numerem 15, to jedna z głównych nowości, jakie ogłosiło Apple na dorocznej konferencji Worldwide Developers Conference 2021. W tymże systemie operacyjnym zmiany dotkną aplikacji FaceTime, która otrzyma, między innymi, dźwięk przestrzenny, czy funkcję SharePlay. FaceTime dostępny będzie również w wersji webowej, a więc użytkownicy Windows czy Androida również będą mogli z niego korzystać. To funkcja, która pozwoli na słuchanie czy oglądanie treści wirtualnie z inną osobą. Apple udostępni również API SharePlay, żeby deweloperzy mogli tworzyć aplikacje wykorzystujące tę funkcję. W nowym OSie przeprojektowano równiez aplikację pogody, po nowemu będą działać również powiadomienia.

Urządzenia Apple będą również wkrótce miały możliwośc odczytywania tekstu ze zdjęć i konwertowania go na faktyczny tekst. Funkcja Live Text umożliwi np. skopiowanie i przesłanie komuś tekstu ze zdjęcia ub wykonanie połączenia na numer telefonu zapisany na sfotografowanej kartce. Aplikacja Apple Wallet pozwoli już wkrótce przechowywać elektroniczny dowód tożsamości - niektóre stany w USA będą go respektować tak, samo jak fizyczny dokument. Nie sposób tutaj oczywiście nie pomyśleć o podobnym rozwiązaniu funkcjonującym w Polsce, czyli aplikacji mObywatel. Zawarte w niej dowód osobisty nie wszędzie jest jednak respoektowany.

Zmiany wprowadzone zostaną również do iPadOS 15. Będą to usprawnienia w multizadaniowości, czy możliwość dodawania widgetów do ekranu glównego. Apple skupia się również na ochronie prywatności. Apple Mail blokować będzie śledzące piksele dzięki Mail Privacy Protection, a Safari ukrywać będzie IP użytkownika. Wszystkie funkcje dotyczące ochrony prywatności użytkownik znajdzie w sekcji App Privacy Report. Poczta Apple dostanie również funkcję Hide My Mail, która bedzie częścią chmurowej usługi iCloud Plus. 

Zmiany dotkną tez sprzęty. Nowe AirPodsy nam się juz nie zgubią, dzięki wdrożeniu ich do funkcji Find My. WatchOS8 dostanie nowe funkcje dotyczące zdrowia, takie jak aplikacja Mindfulness oraz inne usprawnienia. SiRi działać będzie mogła na urządzeniach innych producentów, a działać będzie mogła bez połączenia z siecią, co dotychczas było niemożliwe. 

Nowości dotkną również Maci, które otzrymają nowy MacOS w postaci systemu o nazwie Monterey. Największą chyba zmianą będzie mozliwość korzystania z tej samej klawiatury i myszy, jednocześnie na Macu i iPadzie. Na Maca trafi również aplikacja Shortcut, zmiany będą widoczne w FaceTime. Safari o którym wspomnielismy już wyżej, oprócz nowych funkcji dotyczacych prywatności otrzyma również nowy wygląd. To najważniejsze zmiany jakie przygotował Apple na tegoroczną konferencję.