Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Renault podpisało umowę na dostawy litu potrzebnego do produkcji baterii do samochodów elektrycznych

Michał Miśko
Opublikowano
Renault podpisało umowę na dostawy litu potrzebnego do produkcji baterii do samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne

Vulcan Energy Resources Ltd. będzie dostarczał lit potrzebny do produkcji samochodów elektrycznych Renault. Stosowna umowa została podpisana 2 sierpnia.

Vulcan Energy Resources Ltd. to niemiecko australijska firma, która, począwszy od roku 2026, będzie dostarczała ze złóż solanki geotermalnej położonej w Niemczech lit producentowi samochodów Renault. Marka do której należą również Alpine i Dacia chce, aby 90 procent produkowanych przez koncern aut było w pełni elektrycznych do końca 2030 roku. Proces wydobywania litu ze złóż geotermalnych jest zeroemisyjny.

Sam Vulcan planuje do 2024 roku inwestycje na poziomie 1,7 miliarda euro w swoją infrastrukturę i uruchomienie produkcji właśnie w roku 24. Firma ma dostarczać Renault rocznie od 6 do 17 tysięcy ton litu. W zeszłym miesiącu Vulcan podpisał równiez umowę na dostarczanie wodorotlenku litu do LG Chem, największej koreańskiej firmy chemicznej z siedzibą w Seulu.

Lit to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 3. W czystej postaci jest miękkim, srebrnobiałym metalem. Należy do grupy metali alkalicznych (litowców). W warunkach standardowych jest najlżejszym metalem i pierwiastkiem o najniższej gęstości w fazie stałej. Jak wszystkie pierwiastki grupy I jest wysoce reaktywny i palny. Z powodu wysokiej reaktywności lit nie występuje w naturze w stanie wolnym, a jedynie w postaci związków, które zwykle mają budowę jonową. Występuje w wielu pegmatytach oraz wodzie morskiej, gdyż kation litowy jest dobrze rozpuszczalny. Najczęściej otrzymuje się go z solanek i glin. Przemysłowo lit uzyskuje się poprzez wydzielanie za pomocą elektrolizy z mieszaniny chlorku litu i chlorku potasu.

Z badania przeprowadzonego w 2011 przez Lawrence Berkeley National Laboratory i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley wynika, że obecne istniejące zasoby litu nie powinny być czynnikiem ograniczającym produkcje akumulatorów litowo-jonowych w dużej skali na potrzeby samochodów elektrycznych. Badanie z 2011 przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan i Ford Motor Company wskazuje na to, że istnieją wystarczająco duże zasoby litu, aby zaspokoić światowe zapotrzebowanie na ten metal do roku 2100, uwzględniając w tym zapotrzebowanie na lit ze strony szybko rozwijającego się przemysłu produkcji pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Badanie to oszacowało światowe zasoby litu na 39 milionów ton, a całkowite zapotrzebowanie na lit w ciągu 90 lat na 12 do 20 milionów ton, w zależności od wzrostu gospodarczego na świecie i rozwoju systemów odzyskiwania metali.

Lit stosuje się również do produkcji smarów, ma zastosowanie również w optyce i medycynie.