Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Energia z wulkanów zasila kopalnie BTC w Salwadorze

Michał Miśko
Opublikowano

Salwador znowu idzie o krok dalej i oprócz wprowadzenia jako waluty narodowej Bitcoina uruchamia również państwowe kopalnie kryptowalut zasilane energią z wulkanów.

Pierwsze 0.00599179 BTC zostało już wydobyte w państwowej kopalni Bitcoinów w Salwadorze. Co najciekawsze, energię potrzebną do zasilania koparek uzyskano z wulkanu.

Wideo pokazujące sprzęt potrzebny do instalacji kopalni kryptowalut oraz infrastrukturę energetyczną u podnóża wulkanu na swoim Twitterze zamieścił prezydent Salwadoru, Nayib Bukele.

Jak mówi podpis do materiału wideo, oraz sam prezydent, to zaledwie pierwszy krok do dalszych działań tego południowoamerykańskiego kraju na drodze do upowszechnienia Bitcoina jako waluty narodowej. Najstarsza kryptowaluta została oficjalną walutą Salwadoru na początku czerwca tego roku. Pierwsze cyfrowe monety kraj ten kupił dzień po tym, jak oficjalne BTC stało sie pełnoprawnym środkiem płatności. W pierwszej transzy wydano na niego prawie 21 milionów dolarów.

O tym, że Bukele zamierza wykorzystać czystą, zeroemisyjną energię do zasilania kopalni krypto również informował w czerwcu. To po prostu energia geotermalna, wyjasnia CNBC ekspert w tej dziedzinie, Alejandro de la Torre. Podobnie, niemal od początku pojawienia się kopalń krypto, robi Islandia. Salwador może doskonale wykorzystać w ten sposób swoje położenie geograficzne i naturalne zasoby. Salwador jest nazywany wprost krajem wulkanów. Energia geotermalna to jedna czwarta całkowitej produkcji energetycznej Salwadoru.

Salwadorczycy jeszcze na początku września wyrazili swoje niezadowolenie z kroków podejmowanych przez Bukele poprzez protesty na ulicach. W przeprowadzonej przez Central American University ankiecie 70 procent z głosujących uznało tę decyzję za złą. Prezydent Bukelele swój dość kontrowersyjny pomysł popiera jednak wciąż argumentami dotyczącymi rozwoju gospodarki swojego kraju, a także tym, że wielka część Salwadorczyków pracuje poza granicami kraju. Wprowadzenie cyfrowej waluty ma pozwolić im w sposób łatwiejszy i szybszy na transferowanie środków do rodzin, a należy w tym miejscu zaznaczyć, że 70 procent Salwadorczyków nie posiada konta bankowego.

Salwador uruchomił również oficjalną aplikację (portfel elektroniczny) o nazwie Chivo. Mieszkańcy mogą ją zainstalować otrzymując w ten sposób swoje ID do przeprowadzania transakcji za pomocą nowej waluty krajowej, otrzymując również wpisowy bonus w postaci BTC o wartości 30 dolarów. 

 technologia i rozrywka