Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa: Dzień 13, Google rozda 10 tysięcy fizycznych kluczy U2F

Michał Miśko
Opublikowano

Najbardziej narażonym na cyberatakak osobom - politykom i aktywistom - Google postanowiło rozdać 10 tysięcy fizycznych kluczy U2F.

Google chce zachęcać swoich użytkowników, zwłaszcza tych, których działalność może zwiększać ryzyko zhakowania, do dołączenia do programu zwiększonego poziomu bezpieczeństwa. W pierwszej fazie do takich użytkowników wysłane zostały ostrzegawcze wiadomości w których informowano o tym, że dany użytkownik może być na celowniku hakerów sponsorowanych przez władze państwowe. Pod koniec września Google odkryło taką kampanię skierowaną do 14 tysięcy użytkowników GMaila.

Za kampanię miała odpowiedzialna być rosyjska grupa APT28, znana również jako Fancy Bear, a ataki głównie polegały na próbach phishingu. O tym co zrobić, kiedy padniemy ofiaru takiego ataku pisaliśmy tutaj.

Google idzie jednak o krok dalej i ogłosiło, że 10 tysiącom swoich użytkowników wyśle fizyczne klucze U2F Titan, których regularna cena oscyluje w granicach 40 dolarów. O tym czym takie klucze są również pisaliśmy w jednym z artykułów w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.  

Google ogłosiło równiez w ostatnim czasie, że ze względów bezpieczeństwa w sposób automatyczny uruchomi wśród swoich użytkowników dwuskładnikowe uwierzytelnianie. W taki sam sposób użytkownik może zabezpieczyć również swoje konta w serwisach społecznościowych, Facebooku i Twitterze. O tym z kolei pisaliśmy tutaj.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to inicjatywa organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, która trwa przez cały październik. Głównym jej celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i kierowana jest do wszystkich użytkowników Internetu – zarówno tych, którzy z sieci korzystają zawodowo, codziennie, jak i tych, którzy okazjonalnie odwiedzają wirtualną przestrzeń. Co ważne, cyberbezpieczeństwo stało się szczególnie ważne w czasach powszechnego dostępu i używania smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, które mają dostęp do Internetu.

 

 technologia i rozrywka