Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Superkomputery wkraczają w erę eksaskalarną

Michał Miśko
Opublikowano

Dziś ludzkość oficjalnie wkracza w erę eksaskalarną i jednocześnie firma AMD osiąga kolejny kamień milowy – procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct napędzają superkomputer Frontier, czyli pierwszą maszynę na świecie, która przekroczyła barierę 1 eksaflops mocy obliczeniowej.

System o mocy 1 eksaFLOPS, czyli superkomputer Frontier, zlokalizowany jest w Oak Ridge National Laboratory w Stanach Zjednoczonych i zajmuje pierwsze miejsce zarówno w najnowszej edycji listy Top500 jak i Green500 z mocą na poziomie - dokładnie - 1,102 eksaFLOPS oraz efektywnością na poziomie 62,68 gigaFLOPS na Wat. Frontier to także najpotężniejsza maszyna na liście HPL-AI z 6,86 EksaFLOPS mocy w domenie sztucznej inteligencji. 

Superkomputer Frontier napędzany przez technologie AMD i HPE reprezentuje gigantyczny krok naprzód zarówno dla nauki jak i w branży wydajnych systemów obliczeniowych. Nasza współpraca z AMD była szczególnie ważna przy wdrożeniu wiodącej platformy na świecie w dziedzinie nauki obliczeniowej, a ten superkomputer zapewnia naukowcom wydajność, jakiej potrzebują, żeby prowadzić badania z korzyścią dla całej ludzkości. Było to możliwe dzięki połączeniu wydajności procesorów AMD i akceleratorów AMD Instinct z ulepszoną otwartą platformą programistyczną AMD ROCm 5, powiedział Bronson Messer, dyrektor ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility.

Najnowsze edycje list Top500 i Green500 klasyfikują na trzeciej pozycji superkomputer LUMI, który także za sprawą AMD EPYC i AMD Instinct osiąga poziom mocy 152 PetaFLOPS i efektywności 51,63 GigaFLOPS na Wat. Z kolei systemy Adastra i GENCI-CINES to odpowiednio numer 10 w klasyfikacji Top500 i numer 4 w Green500.

 

 technologia i rozrywka