Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jeden standard ładowania smartfonów. Jest graniczna data od Unii Europejskiej

Michał Miśko
Opublikowano

Wkrótce w całej Unii Europejskiej wprowadzony zostanie jeden słuszny standard ładowania telefonów komórkowych. Będzie to USB typu C. Nie jest to pomysł nowy i jego wdrożenie trwało długo, ale wreszcie się udało.

Nowy (stary) pomysł Komisji Europejskiej ma sprawić, że zmniejszy się ilość śmieci elektronicznych. Pomysł polega na zmuszeniu wszystkich producentów sprzedających swoje urządzenia na terenie Unii Europejskiej do stosowania jednego standardu złącza ładowania - USB typu C. Producenci mają czas, żeby zastosować się do nowych regulacji do jesieni 2024 roku.

Nowe rozwiązania na terenie zjednoczonej Europy mają dotyczyć wszystkich producentów, w tym Apple, które od zawsze stosuje własne rozwiązania. Na razie Apple nie komentuje decyzji Komisji Europejskiej lub też odsyła do swojego wcześniejszego stanowiska, które nie uległo zdanie. Jak nie trudno się domyśleć, Apple nie jest zadowolone z takich ruchów i twierdziło już w przeszłości, że zatrzyma to innowacje i spowoduje w efekcie szkodę dla użytkowników. Apple przy okazji przypomniało o swoich zapewnieniach z zeszłego roku, że do roku 2030 firma chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

Nowe rozwiązania UE mają dotyczyć małych i średnich urządzeń przenośnych, a więc telefonów, tabletów, słuchawek, przenośnych głośników i konsol typu handheld. Docelowo jednolity standard będzie dotyczył również producentów laptopów, ale ci będą mieli dodatkowy czas 40 miesięcy od czasu wejścia w życie przepisów na dostosowanie się. Co ciekawe, przepisy zakładają również, że o tym, czy do nowego zestawu zostanie dołączony przewód do ładowania decydować będzie klient, a nie producent.

Zdaniem oficjeli europejskich takie rozwiązania pozwolą zredukować ilość elektrośmieci o 11 tysięcy ton rocznie.

 

 

 

 technologia i rozrywka