Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Amerykańskie firmy zrywają z Huwawei

Michał Miśko
Opublikowano
Amerykańskie firmy zrywają z Huwawei
Amerykańskie firmy zrywają z Huwawei

Huawei wpisane zostało przez rząd Stanów Zjednoczonych na Entity list, czyli listę firm, które, aby zakupić technologię od podmiotów amerykańskim muszą uzyskać wcześniej zgodę Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa. Dostawy sprzętu, oprogramowania i usług wstrzymało już Google, a to jeszcze nie koniec.

Prezydent USA, Donald Trump, podpisał dokument wykonawczy (ang. executive order), który ma za zadanie, przynajmniej w teorii, ochronę infrastruktury krytycznej państwa, poprzez zabezpieczenie łańcucha dostaw dla technologii i usług informacyjnych i telekomunikacyjnych. W praktyce oznacza to odcięcie Huawei od usług amerykańskich firm. Wpisanie chińskiego podmiotu na Entity list, czyli specjalną listę prowadzoną przez Departament Handlu oznacza, że będzie mógł on kupować technologie od podmiotów amerykańskich dopiero po uzyskaniu specjalnej licencji. Na nowe prawo zareagowały już firmy z USA.

Po pierwsze Google

Amerykański gigant wstrzymuje współpracę z Huawei w zakresie przekazywania sprzętu, oprogramowania i wsparcia. Oznacza to, że na wszystkich wyprodukowanych w przyszłości urządzeniach Huawei zabraknie Google Play, a tym samym aplikacji sygnowanych logiem Google, czyli YouTube, Mapy Google, Chrome czy GMail. Oznacza to, że Huawei korzystać będzie mógł jedynie z oprogramowania dostępnego na zasadach open source, co prawdopodobnie doprowadzi do stworzenia na tej bazie zupełnie nowego systemu operacyjnego na którym pracować będą urządzenia chińskiej firmy. Huawei jakiś czas temu przewidywał już taką ewentualność i prace nad takim OS-em już się rozpoczęły. Czy jednak Huawei pozostanie tak popularny bez kluczowych komponentów Google?

Nie tylko Google

Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom to kolejne, amerykańskie firmy, które zapowiedziały, że do odwołania wstrzymują dostarczanie Huawei sprzętu oraz technologii. Intel to jeden z największych partnerów Chińczyków, a Qualcomm to dostawca chipów do tańszych modeli smartfonów Huawei. Problem może być więc duży, a sytuacja robi się zdecydowanie ciekawa.

Co jednak ważne

Ważną informacją w tym wszystkim jest ta, że będące już na rynku smartfony i sprzęt Huawei oraz ten, który znalazł już nabywców nie zostaną bez wsparcia. Klienci, którzy mają już taki sprzęt nadal będą mogli korzystać z usług Google Play, nie zostaną także pozbawieni wsparcia w postaci Google Play Protect.

 

 technologia i rozrywka