Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Najpotężniejszy komputer świata to teraz Fugaku z Japonii

Superkomputer Fugaku to obecnie numer jeden na liście najpotężniejszych komputerów na świecie.

Najpotężniejszym komputerem świata jest obecnie Fugaku z Japonii. Supermaszyna z kraju kwitnącej wiśni pokonała konkurentów ze Stanów Zjednoczonych i Chin. Fugaku to wspólny projekt Fujitsu i instytutu Riken. Komputerowe monstrum bazuje na technologii ARM Ltd. i zawiera 48 rdzeniowy A64FX system-on-chip produkcji Fujitsu właśnie. W zasadzie to zawiera 158976 takich układów, co przekłada się na 415,5 petaflopów w analizie porównawczej, a jego szczytowa moc obliczeniowa to aż 1 exaflop. W teście High Performance Linpack czyni go to 2,8 raza szybszym od poprzedniego lidera, komputera American Summit (IBM).

Superkomputer Fugaku składa się aż ze 150 tysięcy wysokiej wydajności jednostek i zajął czołowe miejsce także w trzech innych rankingach opisujących sprzęt tego typu - HPL-AI, Graph 500 oraz HPCG. Czyni go to jedynym komputerem, jaki kiedykolwiek był w stanie zająć pierwsze miejsce we wszystkich czterech tych rankingach jednocześnie. Fugaku to nie jedyny japoński superkomputer na liście 500 najpotężniejszych. Japończycy mają takich maszyn aż 30, a dojście po raz kolejny na sam szczyt zajęło im 9 lat. To jednak nic w porównaniu z potęgami typu Chiny, czy Stany Zjednoczone. Kraj środka na liście pięciuset ma obecnie 226 komputerów, a USA 114. Na moment palmę pierwszeństwa musiały jednak oddać Japonii.

Do czego można użyć tak potężnego komputera? Obecnie Fugaku wykorzystywany jest do badań związanych z epidemią koronawirusa, w tym symulacji rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 i efektywności aplikacji śledzących rozwój oraz występowanie wirusa w Japonii.

Trzeci na liście 500 najpotężniejszych komputerów świata jest Sierra (94,6 petaflopów w rankingu HPL) zlokalizowana na Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.

Lista Top500 powstaje od 1993 roku. W zasadzie to, co dziś znamy pod tą nazwą, narodziło się jako ćwiczenie w trakcie małej konferencji w Niemczech w czerwcu 1993 roku. Uczestnicy konferencji, z czystej ciekawości, w listopadzie tego samego roku postanowili skonfrontować swoją listę ze zmianami jakie zaszły na świecie w tej materii. Dochodząc do wniosku, że tego typu analizy są bardzo popularne postanowili kontynuować jej aktualizowanie w kolejnych latach. Od tego momentu lista stała się najbardziej omawianą i prestiżową tego typu listą na świecie. Aktualizowana jest dwa razy w roku. Odpowiedzialni są za nią Erich Strohmaier i Horst Simon z Lawrence Berkeley National Laboratory, Jack Dongarra z University of Tennessee i Martin Meuer z niemieckiej ISC Group.