Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Siedziba główna NASA otrzymała imię Mary W. Jackson

Siedziba główna NASA otrzymała imię Mary W. Jackson
Mary Winston Jackson NASA Langley Research Center

Siedziba główna NASA zmieni nazwę na Mary W. Jackson NASA Headquarters, poinformował w środę administrator Agencji, Jim Bridenstine.

Siedziba główna NASA w Waszyngtonie od środy 24 marca nosi oficjalne imię Mary W. Jackson, czarnoskórej matematyczki i inżynier lotnictwa. Jackson rozpoczęła swoją pracę w NASA w 1951 roku, zaczynała jako obliczeniowiec w West Area Computing Unit w oddziale Agencji Langley Research Center w Hampton, w stanie Virginia. W tamtym czasie w NASA panowały jeszcze zasady segragacji rasowej. W zasadzie Jackson przez większość swojej zawodowej kariery związana była z tym miejscem. W roku 1958 podjęła, z niemałymi problemami zreszta, studia inżynierskie, co zaowocowało tym, że została pierwszą czarnoskórą kobietą inżynierem w NASA. Już jako inżynier pracowała w kilku działach NASA: ompressibility Research DivisionFull-Scale Research DivisionHigh-Speed Aerodynamics Division, i Subsonic-Transonic Aerodynamics Division. Została współautorką dwunastu opracowań technicznych dla NACA (amerykański komitet doradczy do spraw aeronautyki) i NASA. Przez całe swoje życie pracowała także na rzecz wspierania kobiet i innych mniejszości na rzecz rozwijania przez nich karier zawodowych. Doardzała także jak uczyć się, aby kwalifikować siędo zawodowych awansów.

Zwiastun filmu Hidden Figures

Kariera zawodowa Mary W. Jackson została opisana w książce Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race wydanej, w 2016 roku. Rok później na podstawie książki miał premierę film pod tytułem Hidden Figures. Rolę Jackson zagrała w nim Janelle Monáe Robinson. W 2019 za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki Mary Jackson została wraz z Christine Darden, Katherine Johnson i Dorothy Vaughan odznaczona przez prezydenta Donalda Trumpa Złotym Medalem Kongresu. Vaughan i Jackson otrzymały te odznaczenia pośmiertnie. Mary W. Jackson zmarła w 2005 w Hampton, w którym 84 lata wcześniej przyszła na świat.