Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Allegro chce we wrześniu wejść na giełdę

We wrześniu Allegro może wejść na giełdę, donosi Puls Biznesu, powołując się na Reutersa.

W spółce Allegro zapadły podobno decyzje, aby wejść na giełdę. Reutersa miał poinformował o tym anonimowy informator. Spółka chce wejść tylko na parkiet w Warszawie, choć wcześniej planowany był, jak donosi Puls Biznesu, dual listing i jednoczesne wejście także na giełdę w Amsterdamie. Wartość pierwszej oferty publicznej miałaby być największa od w Warszawie od 2007 roku i sięgać od 9 do aż 11,7 miliardów złotych. Wycena Allegro, spółki, która obecnie należy do funduszy private equity Cinven, Permira i Mid Europa Partners, osiągnęłaby przy tym wartość 43 miliardów złotych.

Przychody Allegro w 2019 roku były o niemal 30 procent wyższe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk netto grupy wyniósł prawie 400 milionów złotych. 87 procent przychodów grupy w 2019 roku to oczywiście działalność e-commerce. Usługi reklamowe to 6,9 procent przychodów firmy, a sprzedaż towarów 4,8 procenta. Pod koniec 2019 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro w którym sprawdzi, czy najpopularniejsza w Polsce platforma handlowa nie łamała prawa w związku z faworyzowaniem wewnątrz serwisu własnego sklepu, ze szkodą dla innych sprzedających. Urząd sprawdzi zgodność praktyk Allegro z prawem polskim, ale również unijnym. Postępowanie zostało wszczęte po licznych skargach sprzedawców.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego UOKiK nie obciążył Allegro żadnymi konkretnymi opłatami. W tych okolicznościach nie jest możliwe oszacowanie prawdopodobieństwa potrącenia ewentualnej grzywny względem Allegro ani wysokości takiej grzywny, w związku z czym spółka nie utworzyła rezerwy.

– podało Allegro w zestawieniu za 2019 rok.