Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowy samochód zarejestrujesz już u dealera przez Internet, a prawo jazdy zostawisz w domu

Michał Miśko
Opublikowano

Znowelizowane przepisy o ruchu drogowym przewidują rejestrację nowych aut przez Internet, brak obowiązku posiadania przy sobie blankietu prawa jazdy, czy brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego.

W piątek, 24 sierpnia, polski Sejm przyjął głosami 205 posłów nowelizację ustawy o ruchu drogowym, która wprowadza kilka istotnych zmian dla kierowców. Przede wszystkim znika obowiązek posiadania przy sobie blankietu prawa jazdy. W przypadku kontroli drogowej policjant sprawdzi nasze uprawnienia w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dokładnie tak, jak obecnie robi to w przypadku polisy ubezpieczeniowej i dowodu rejestracyjnego. W przypadku zatrzymania uprawnień nastąpi to więc również w sposób elektroniczny. Elektroniczna wersja prawa jazdy, analogiczna do dowodu osobistego, dostępna będzie dla wszystkich już niedługo w aplikacji mObywatel.

Inne przepisy znowelizowanej ustawy dotyczą np. braku obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy w przypadku, kiedy diagnosta nie ma już miejsca na wbicie pieczątki po badaniu diagnostycznym. Znika także obowiązek wydawania naklejki rejestracyjnej na szybę samochodu oraz karty pojazdu przy rejestracji samochodu. Nowe samochody z kolei będą mogły być rejestrowane już przez dealera, który wszystkie formalności załatwi przez Internet. Przy zakupie samochodu używanego jego właściciel może się również zdecydować na zachowanie dotychczasowych numerów rejestracyjnych. Będzie również możliwość na czasowe wyrejestrowanie pojazdu (od 23 do 12 miesięcy), ale jedynie w przypadku, kiedy wymaga on naprawy, np.po kolizji czy wypadku drogowym.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 misiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania odpowiedniego komunikatu ministra cyfryzacji. Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie dwóch lat od publikacji.