Wydrukuj tę stronę

Już dziś premiera polskiego samochodu elektrycznego

Michał Miśko
Opublikowano
Już dziś premiera polskiego samochodu elektrycznego

Dziś, 28 lipca o godz. 14, odbędzie się premiera polskiej marki samochodów elektrycznych

Premiera polskiego samochodu elektrycznego nastąpi 28 lipca. Za całe przedsięwzięcie odpowiedzialna jest spółka ElectroMobility Poland. Według zapowiedzi jej przedstawicieli zobaczymy prototypy samochodów w wersjach hatchback oraz SUV. Ten pierwszy jest już podobno jeżdżący, drugi na razie jest jedynie makietą.

Zbliżająca się premiera polskiej marki motoryzacyjnej to ważna chwila zarówno dla naszego projektu, jak i całej polskiej motoryzacji. Z tego powodu dołożyliśmy wszelkich starań, aby mogli ją obejrzeć wszyscy, którzy interesują się polską elektromobilnością. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie tego wydarzenia w formule online. Transmisja odbędzie się we wtorek 28 lipca o godz. 14 i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Liczymy, że w tym ważnym dniu będą Państwo z nami.

– mówi Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland.

Uruchomienie produkcji seryjnej polskiego elektryka ma być możliwa do końca 2023 roku. Z zastrzeżeniem stabilnego finansowania. A jak wynika z dostępnych informacji uruchomienie takowej ma być kosztem rzędu 4,5 miliarda złotych.

Szkice i koncept polskiego samochodu elektrycznego powstał we włoskim studio Torino Design. To renomowana pracownia z Mediolanu mająca na swoim koncie z takimi markami, jak BMW czy Ferrari. Teraz Torino Design skupia się na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. W lutym w rozmowie z PAP Giuliano Biasio, dyrektor kreatywny Torino Design opowiadał m.in. o tym, jakie założenia towarzyszyły projektantom przy pracach nad polskimi elektrykami.

Naszym celem było przekazanie emocji związanych z nową odsłoną nowoczesności, w której samochód z radością zaprasza właściciela i jednocześnie chroni środowisko. Ten samochód jest całkowicie zintegrowany z krajobrazem i otoczeniem w spontaniczny, dynamiczny sposób. Spontaniczność i dynamika to cechy, jakimi charakteryzuje się dzisiaj Polska.

– tłumaczył Biasio.

Żeby wyobrazić sobie w jaki sposób studio Torino Design rozpoczynało swoją pracę związaną z projektowaniem polskich „elektryków”, spółka ElectroMobility Poland na kilka dnia przed premierą opublikowała wstępne, koncepcyjne szkice Włochów. Pokazują one, jakie inspiracje stylistyczne towarzyszyły autorom projektów od samego początku prac. Wskazują kierunek myślenia o designie i marce, który swoje ucieleśnienie znalazł w prototypach.

Transmisję na żywo z premiery polskiego e-samochodu będzie można oglądać m.in. za pośrednictwem strony internetowej ElectroMobility Poland (www.electromobilitypoland.pl) oraz facebookowego profilu Misja Elektromobilność (www.facebook.com/ElectroMobilityPL).

Spółka ElectroMobility Poland S.A. to firma założona przez cztery spółki polskiej energetyki. Powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa S.A., Enea S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. 

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy