Wydrukuj tę stronę

Poznaliśmy polski samochód elektryczny. Oto Izera

Michał Miśko
Opublikowano
Poznaliśmy polski samochód elektryczny. Oto Izera
Polski samochód elektryczny Izera

28 lipca odbyła się premiera polskiej marki samochodów elektrycznych. Oto Izera.

Premiera polskiego samochodu elektrycznego odbyła się 28 lipca. Za całe przedsięwzięcie odpowiedzialna jest spółka ElectroMobility Poland. Polski samochód elektryczny to Izera. Pokazano dziś jego dwie wersje, hatchback oraz SUVa. Inspiracja dla nazwy przyszła z geografii, a konkretniej z Gór Izerskich. Pasma górskiego w Sudetach Zachodnich, gór łagodnych, ale unikalnych w swoim pięknie. Logo Izery z kolei ma symbolizowac kompas i kierunek, jaki chce wyznaczyć EMP dla elektromobilności w Polsce. 

Izera
Izera

Izera ma być samochodem rodzinnym, pozbawionym agresywności, dostarczającym właścicielowi radości z jego posiadania i przyjemności w jego kierowaniu. Uruchomienie produkcji seryjnej polskiego elektryka ma być możliwa do końca 2023 roku. Z zastrzeżeniem stabilnego finansowania. A jak wynika z dostępnych informacji uruchomienie takowej ma być kosztem rzędu 4,5 miliarda złotych. Szkice i koncept polskiego samochodu elektrycznego powstał we włoskim studio Torino Design. To renomowana pracownia z Mediolanu mająca na swoim koncie z takimi markami, jak BMW czy Ferrari. Teraz Torino Design skupia się na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. W lutym w rozmowie z PAP Giuliano Biasio, dyrektor kreatywny Torino Design opowiadał m.in. o tym, jakie założenia towarzyszyły projektantom przy pracach nad polskimi elektrykami.

Izera

Naszym celem było przekazanie emocji związanych z nową odsłoną nowoczesności, w której samochód z radością zaprasza właściciela i jednocześnie chroni środowisko. Ten samochód jest całkowicie zintegrowany z krajobrazem i otoczeniem w spontaniczny, dynamiczny sposób. Spontaniczność i dynamika to cechy, jakimi charakteryzuje się dzisiaj Polska.

– tłumaczył Biasio.

Spółka ElectroMobility Poland S.A. to firma założona przez cztery spółki polskiej energetyki. Powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa S.A., Enea S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. 

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy