Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Trump wydał dekrety usuwające dwie chińskie aplikacje z amerykańskiej cyberprzestrzeni

Michał Miśko
Opublikowano

Prezydent Stanów Zjednoczonych ja mówił, tak zrobił. Donald Trump wydał dwa prezydenckie dekrety, które mają w ciągu 45 dni wykluczyć z użycia w USA dwie chińskie aplikacje.

Popularność na terenie Stanów Zjednoczonych aplikacji stworzonych i kontrolowanych przez chińskie firmy to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, polityki zagranicznej i ekonomii naszego kraju. Działania muszą zostać podjęte a zagrożenie wskazane, głównie w stosunku do TikToka.

- czytamy w prezydenckim dekrecie.

Dekret prezydencki (executive order) - to specjalne prawo podpisane przez prezydenta i obowiązujące rząd federalny, które nie musi mieć akceptacji Kongresu.

Podobny dekret prezydent Trump wydał w stosunku do aplikacji WeChat. Dekrety stanowią, że w ciągu 45 kolejnych dni każdy podmiot na terenie USA ma zakończyć jakąkolwiek współpracę z właścicielami wspomnianych aplikacji lub z podmiotami z nimi związanymi. Oznacza to, że przejęcie TikToka przez inny podmiot, np. Microsoft, będzie równoznaczne z możliwością jej działania na terenie USA - dekret jest bowiem skierowany przeciwko spółkom ByteDance i TenCent, a nie bezpośrednio aplikacjom TikTok, czy WeChat.

Stany Zjednoczone to drugie po Indiach państwo nakładające takie restrykcje na niezwykle popularną na świecie aplikację TikTok. Na razie przedstawiciele ByteDance czy TenCent nie wypowiedzieli się na temat decyzji prezydenta Trumpa.