Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od 5 grudnia już bez prawa jazdy

Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu staje się to możliwe.

Od 5 grudnia tego roku, w przypadku kontroli drogowej, kierowca nie będzie musiał fizycznie pokazywać dokuemntu prawa jazdy. Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie dzisiaj (4 września). I dziś, czyli w pierwszym możliwie terminie, minister cyfryzacji podpisał odpowiedni komunikat. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 roku ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało w domu.

mObywatel

Prawo jazdy dostępne będzie w aplikacji mObywatel (dostępna na systemy Android i iOS). Wraz z nim w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić, zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji. Już teraz w aplikacji dostępne są funkcje mTożsamość (dowód osobisty), e Recepta i mPojazd (wszystkie dane na zarejestrowanych pojazdów). Dostępna jest także elektorniczna wersja legitymacji szkolnej i studenckiej.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji