Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pojemniki na elektrośmieci staną przed sklepami Aldi

Sieć Aldi będzie stawiać przed swoimi sklepami pojemniki na elektrośmieci.

We współpracy z fundacją Odzyskaj Środowisko, MB Recykling oraz CCR sieć Aldi będzie stawiać przed swoimi sklepami pojemniki na elektrośmieci. Pierwsze z nich pojawiły się już na Śląsku przed Aldi w Katowicach, Chorzowie, Będzinie i Dąbrowie Górniczej. Docelowo w tym regionie ma ich stanąć 30. To część projektu Elektryczne Śmieci.

Dzięki temu, że pojemniki stanęły przed pięcioma sklepami Aldi, klienci i sprzedawcy mogą teraz prawidłowo zutylizować elektroodpady, nie tracąc dodatkowego czasu na szukanie odpowiednich pojemników i ich lokalizacji. Przy okazji zakupów mogą zabrać ze sobą nieużywane telefony, zużyte suszarki, lokówki czy tostery. Zużyty sprzęt, który trafi do pojemnika na elektryczne śmieci, poddajemy recyklingowi, odzyskując z niego wszystko to, co może być ponownie wykorzystane - tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

System Elektryczne Śmieci to rozwiązanie dedykowane dla samorządów miejskich i biznesu. W jego ramach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafia do specjalnych pojemników, a następnie zakładów przetwarzania. Projekt i pierwsze pomysły na realizację projektu pojawiły się już w 2012 roku. Od tamtej pory zebraliśmy cenne doświadczenie, w czym pomogły różne wersje pojemników, które umieściliśmy w gminach i miastach. Zdobyliśmy praktyczną wiedzę, jak skutecznie zbierać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o małych gabarytach do 50 cm - czytamy na stronie internetowej projektu.

W tej chwili pojemniki na lektrośmieci znajdziesz w pięciu miejscach:

ALDI w Będzinie, przy Al. H. Kołłątaja 110
ALDI w Chorzowie przy ul. S. Batorego 56
ALDI w w Dąbrowie Górniczej przy ul. Przybylaka 2
ALDI w Katowicach przy ul. 1 Maja 31
ALDI w Katowicach przy ul. K. Woźniczki 15a.

Elektrośmieci to duży problem

Najnowszy raport Global E-waste Statistics Partnership, o czym już informowaliśmy, wskazuje, że w ciagu ostatnich pięciu lat wzrost produkcji elektrośmieci na świecie wyniósł 21 procent. W samym 2019 roku każdy mieszkaniec Ziemi wyprodukował statystycznie 7,3 kilograma odpadów elektronicznych, co daje łącznie 53,6 milionów ton elektronicznych śmieci zeskładowanych w przeróżnych miejscach w samych tylko 12 miesiącach 2019 roku. Jednocześnie raport GESP wskazuje, że jedynie 17,4 procenta z tych odpadów zostało odpowiednio udokumentowanych i przetworzonych powtórnie, czy de facto zeskładowanych w sposób całkowicie legalny. Co to oznacza? Oznacza to, że zmarnowaliśmy jako ludzkość około 57 miliardów dolarów. Tyle bowiem, orientacyjnie, wynosi wartość metali szlachetnych, które wykorzystywane są do budowy elektroniki, a które można by z tych odpadów odzyskać.