Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Allegro wchodzi na giełdę

Allegro wejdzie na giełdę. Spółka opublikowała dziś deklarację gotowości.

O planach giełdowych Allegro pisaliśmy w lipcu. Dziś spółka będąca pod kontrolą Cinven, Permira i Mid Europa Partners opublikowała deklarację gotowości.

Z przyjemnością informuję o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro to wyjątkowa historia sukcesu ukształtowana na przestrzeni 20 lat, od lokalnego start-upu do europejskiego mistrza e-commerce" - powiedział cytowany w komunikacie firmy Francois Nuyts, prezes Allegro.

Allegro ma wejść na GPW jeszcze we wrześniu lub w październiku. Wartość pierwszej oferty publicznej ma opiewać na 2,3 do 3 miliardów dolarów. Jeśli tak się stanie będzie to największa oferta publiczna w Warszawie od 13 lat. Co ciekawe, na akcje mogą również liczyć, przykładem chociażby debiutów amerykańskich, pracownicy spółki. 

Przychody Allegro w 2019 roku były o niemal 30 procent wyższe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk netto grupy wyniósł prawie 400 milionów złotych. 87 procent przychodów grupy w 2019 roku to oczywiście działalność e-commerce. Usługi reklamowe to 6,9 procent przychodów firmy, a sprzedaż towarów 4,8 procenta. Pod koniec 2019 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro w którym sprawdzi, czy najpopularniejsza w Polsce platforma handlowa nie łamała prawa w związku z faworyzowaniem wewnątrz serwisu własnego sklepu, ze szkodą dla innych sprzedających. Urząd sprawdzi zgodność praktyk Allegro z prawem polskim, ale również unijnym. Postępowanie zostało wszczęte po licznych skargach sprzedawców.