Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

SpaceX dziś znowu poleci w kosmos [aktualizacja]

Michał Miśko
Opublikowano

SpaceX dziś po raz kolejny poleci w kosmos. Chętni i wytrwali będą mogli obserwować start na żywo o 3.45 w nocy.

Aktualizacja: Odliczanie do startu zostało przerwane zaledwie na 2 sekundy przed końcem. Nie podano przyczyn dlaczego tak się stało. Kolejna data startu nie została na razie podana.

Na 3.45 w nocy z 2 na 3 października zaplanowano kolejny start rakiety SpaceX, która po raz trzeci już dostarczy na orbitę Ziemi satelitę dla US Space Force (a w sumie będzie to czwarty satelita tego typu wyniesiony w ciągu ostatnich trzech lat). Dzisiejszy ładunek ma rozpocząć proces wymiany starych GPSów na nowe - oznaczone GPS III SV04, które są niemal trzykrotnie dokładniejsze i lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi cyberatakami. Ich producentem jest Lockheed Martin.

Producent Lockheed Martin twierdzi również, że czwarty z serii satelita również jest już gotowy i oczekuje na swoją datę startu. Kolejnych pięć znajduje się natomiast w produkcji. Docelowo na orbitę ma trafić 31 takich satelit, jakie dzisiaj opuszczą Ziemię. Dzisiejszy start odbędzie się z Air Force Station z Przylądka Canaveral na Florydzie. Satelitę wyniesie fabrycznie nowa rakieta Falcon 9. Przeszkodą może okazać jedynie pogoda.