Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowe dowody osobiste od 2021 roku będą zawierały odcisk palca

Od 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodu osobistego zawarty będzie m.in. odcisk palca posiadacza.

Nowe przepisy dotyczące dowodów osobistych mają wejść w życie w sierpniu 2021 roku i będą dostsowaniem do unijnych wytycznych. W warstwie elektronicznej nowego dokumentu ma znaleźć się odcisk palca posiadacza, który będzie mógł być odczytany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Oznacza to jednak, że wniosku na dowód osobisty nie złożymy już wygodnie przez Internet, bo będziemy musieli udać się do urzędu, żeby fizycznie zostawić tam swój odcisk palca.

Nowe dokumenty mają mieć także poprawione zabezpieczenia, a na wartswę graficzną ma wrócić podpis. Dzieci do lat 12. dla których rodzice będą wyrabiać dowód nie będą musiały pozostawiać odcisków palca. Te dokumenty będą ważne przez 5 lat. Projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ostatnia duża zmiana w dowodach osobistych nastąpiła w 2019 roku. Od marca zaczęto wtedy wydawać nowe dokuementy, tzw. e-dowody. Zewnętrznie wygląda podobnie jak wydawanego przed 2019 rokiem. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. W warstwie elektronicznej dowodu w tej chwili znajduje się również slot, który umożliwia jego uzupełnienie o kwalifikowany podpis elektroniczny.