Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pokojowy Nobel dla agencji ONZ

Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w tym roku do jednej z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Było to 101 rozdanie Pokojowej nagrody Nobla. W 2020 roku trafiła ona do Światowego Programu Żywnościowego - agencji ONZ, największej humaniteranej organizacji na świecie powołanej do zwalczania głodu. 

W tym roku do Pokojowego Nobla zgłoszono aż 318 kandydatur, z czego 211 to osoby fizyczne, a 207 to organizacje. Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego podsumowała, że Światowy Program Żywnościowy został doceniony za pracę na rzecz zwalaczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na terenach objetych konfliktem. 

ŚPŻ to agencja ONZ z siedzibą w Rzymie. Ma biura w 80 krajach świata. Organizacja działa w miejscach, gdzie zagrożone jest ludzkie życie, zwłaszcza jeśli tamtejsi mieszkańcy nie są w stanie samodzielnie wyprodukować czy wytwarzać żywności lub nie mogą jej sobie zapewnić, z powodu toczących się wojen, czy katastrof naturalnych, a także tuż po ich ustąpieniu. 

W 2019 roku Pokojową Nagrodą Nobla uhonorowano premiera Etiopii, Abiy Ahmeda Aliego, za zasługi na rzecz procesu pokojowego pomiędzy swoim krajem a Erytreą. 

12 października przyznana zostanie ostatnia tegoroczna nagroda, bedzie to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.