Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Polska i USA podpisały atomowe porozumienie

Michał Miśko
Opublikowano

Polska ma kupić od Stanów Zjednoczonych technologię wartą 18 miliardów dolarów.

Amerykański Departament Energii poinformował w poniedziałek, że USA i Polska doszły do porozumienia w sprawie zakupu przez nasz kraj technologii jądrowych. Umowa ma opiewać na kwotę 18 miliradów dolarów. W ciągu kolejnych 18 miesięcy Polska i USA ma pracować nad raportem w efekcie którego stworzony zostanie plan budowy na naszym terenie sześciu reaktorów i sposobu ich sfinansowania.

W poniedziałek w Monitorze Polskim została opublikowana uchwała Rady Ministrów z 2 października 2020 roku o przyjęciu aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zgodnie z tą polityką pierwszy blok jądrowy ma ruszyć w naszym kraju w 2033 roku. Koszt całości programu  ma wynieść, według słów przedstawicieli amerykańskiego Depratamentu Energii, ok. 40 miliardów dolarów. Polska zobowiązała się zakupić od firm z USA technologię na kwotę co najmniej 18 miliardów dolarów. Umowę zawarto na 30 lat.

W tym miesiącu Stany Zjednoczone podpisały również wstępną umowę opiewającą na kwotę 8 miliardów dolarów na budowę dwóch reaktorów na Dunaju w Rumunii.

 

 technologia i rozrywka