Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Microsoft przedstawia ekosystem Azure Space

Michał Miśko
Opublikowano

Azure Space. To nowa inicjatywa Microsoftu mająca na celu zapewnienie innowacyjnych rozwiązań, spełniających potrzeby przemysłu kosmicznego i licznych organizacji z sektora prywatnego i publicznego.

Wraz ze wzrostem znaczenia danych zwiększa się również znaczenie wiarygodnych i zróżnicowanych kanałów łączności. Microsoft dysponuje globalną siecią morskich, naziemnych i podziemnych światłowodów o długości ponad 160 000 mil, które pomagają miliardom ludzi na świecie łączyć się ze sobą. Jednak wiele firm funkcjonuje w odległym i niesprzyjającym środowisku, co zwiększa ich zapotrzebowanie na dostęp do danych i przepustowość. W związku z tym Microsoft ogłasza Azure Space – ekosystem partnerski skupiony na rozwoju usług satelitarnych.

Microsoft nawiąże w związku z tym partnerstwo ze SpaceX Starlink, które zapewni szerokopasmowy dostęp do satelitów o dużej prędkości i małym opóźnieniu dla nowego modułowego centrum danych Azure (MDC). Rozwinięta zostanie również jużistniejąca współpraca z SES w celu rozszerzenia łączności pomiędzy regionami centrów danych w chmurze Microsoft, a urządzeniami brzegowymi w chmurze.

Azure pomoże w misjach kosmicznych

W miarę jak misje kosmiczne i możliwości satelitarne stają się coraz bardziej dostępne, następuje rozwój technologii cyfrowych. Pierwszą z nich jest Azure Orbital Emulator. Prywatne i publiczne organizacje kosmiczne pracują nad tysiącami połączonych ze sobą konstelacji satelitarnych, które wymagają precyzyjnego planowania i zaawansowanych algorytmów AI, aby zapewnić optymalne połączenie sieciowe i pokrycie operacyjne na orbicie.

Azure Orbital Emulator jest środowiskiem emulacyjnym, które przeprowadza masowe symulacje konstelacji satelitarnych z oprogramowaniem i sprzętem. Azure może naśladować całą sieć satelitarną, w tym skomplikowane generowanie obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą wcześniej zebranych zdjęć satelitarnych do bezpośredniego przetwarzania przez zwirtualizowany i rzeczywisty sprzęt satelitarny. Azure Orbital Emulator jest już używany przez klientów w naszym środowisku Azure Government.

Podejście Microsoftu ma pomóc sprostać jednemu z najtrudniejszych wyzwań technologicznych, przed jakimi stoją firmy kosmiczne: obsługa ogromnej ilości danych generowanych z satelitów, dostarczanie usług w chmurze i przepustowości do najbardziej odległych lokalizacji oraz projektowanie bardzo złożonych systemów kosmicznych. W połączeniu z ekosystemem partnerów Microsoftu, który może pomóc w szybszym doprowadzeniu tych danych na ziemię, ułatwiona zostanie możliwość odnalezienia informacji i nawiązywanie połączeń, które wcześniej nie były możliwe.

Microsoft, jak podaje w informacji prasowej, jest gotowi wspierać klientów w ich misjach kosmicznych, a także wykorzystać moc technologii chmury i przestrzeni kosmicznej, aby pomóc firmom z różnych branż w opracowaniu rozwiązań dla najtrudniejszych problemów na świecie.